+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Większość ludzi kojarzy demencję i choroby, takie jak choroba Alzheimera, ze starzeniem się. Ale związek między demencją a intensywnym, długotrwałym spożywaniem alkoholu jest mniej znany.

Demencja odnosi się do szeregu objawów i chorób, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Przyczyny demencji nie są do końca poznane. Jednak starzenie się, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zła dieta, choroby układu krążenia i cukrzyca zwiększają ryzyko.

Intensywne i częste spożywanie alkoholu może powodować wiele przewlekłych schorzeń, w tym chorobę Alzheimera, nowotwory, choroby serca i cukrzycę. Może również powodować demencję alkoholową.

W jaki sposób alkohol jest powiązany z demencją?

Każdy, kto regularnie i przez długi czas intensywnie pije, może rozwinąć demencję alkoholową. Może dotyczyć mężczyzn i kobiet w każdym wieku, ale najczęściej występuje u mężczyzn w wieku powyżej 45 lat.

Nadmierne spożywanie alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzenia mózgu i może zwiększać ryzyko rozwoju demencji. Jednak umiarkowane picie alkoholu nie zostało jednoznacznie powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji, ani nie wykazano, że zapewnia znaczącą ochronę przed rozwojem demencji.

W związku z tym nie należy zachęcać osób, które obecnie nie piją alkoholu, do rozpoczęcia picia jako sposobu na zmniejszenie ryzyka demencji.

I odwrotnie, osobom pijącym alkohol w ramach zalecanych wytycznych nie zaleca się zaprzestania picia ze względu na zmniejszenie ryzyka demencji, chociaż ograniczenie spożycia alkoholu może przynieść inne korzyści zdrowotne.

Jakie są objawy?

Objawy demencji związanej z alkoholem są podobne do innych form demencji. Mogą się różnić w zależności od osoby, ale ogólnie obejmują:

 • utratę pamięci – codziennej i długotrwałej;
 • trudności z rozwiązaniem problemu;
 • zmiany nastroju i osobowości;
 • dezorientację i zmieszanie;
 • trudności z nauką nowych rzeczy;
 • problemy z równowagą.

Kto jest zagrożony?

Wiele osób uważa, że demencja jest częścią normalnego procesu starzenia się – tak nie jest. Ale starzenie się jest głównym czynnikiem ryzyka. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na demencję, podwajając się co pięć lat po ukończeniu 65 roku życia

Niektóre grupy ludzi są bardziej narażone na demencję alkoholową i ogólnie na demencję. Osoby z rodzinną historią demencji, na przykład, są wysokiego ryzyka.

Jak wygląda używanie substancji u osób starszych

Ważne jest, aby członkowie rodziny zrozumieli, że nadużywanie substancji przez osoby starsze niekoniecznie wygląda na problemowe picie lub zażywanie narkotyków. Mogą po prostu przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lub pić taką samą ilość alkoholu, jaką zawsze piją, ale wraz z wiekiem organizm inaczej metabolizuje te substancje. Teraz dwa kieliszki wina mogą mieć zupełnie inny wpływ niż kilkadziesiąt lat temu, zwłaszcza w połączeniu z lekami na receptę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mieszanie alkoholu z lekami może być toksyczne i powodować szereg problemów. Na przykład, jeśli ktoś regularnie pije i ma przepisany lek nasenny, opioid lub lek przeciwlękowy, mieszanka może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Osoby starsze często odwiedzają wielu lekarzy i specjalistów, zaniżają informacje o spożyciu alkoholu lub po prostu nie są pytane o picie.

Skutki nadmiernego spożycia alkoholu

Alkohol jest neurotoksyczny, co oznacza, że uszkadza mózg. Może zmniejszyć rozmiar hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za uczenie się i pamięć.

Nadmierne spożywanie alkoholu i zaburzenia związane z używaniem alkoholu narażają osobę na większe ryzyko wszystkich rodzajów demencji. Ten przegląd wiąże również nadmierne spożywanie alkoholu z paleniem tytoniu i depresją, zwiększając ryzyko.

Inne czynniki, które mają związek z rozwojem demencji, mogą obejmować infekcje, takie jak HIV lub kiła układu nerwowego, lub zaburzenia tarczycy.

Nadmiar alkoholu może również prowadzić do niedoboru tiaminy, czyli witaminy B1. Ten niedobór może również powodować stany, które uszkadzają mózg, w tym:

 • Zespół Wernickego-Korsakowa;
 • Encefalopatię wątrobową;
 • Uraz głowy;
 • Padaczkę;
 • Otępienie naczyniowe.

Otępienie alkoholowe a zespół Wernickego-Korsakowa

Demencja alkoholowa i zespół Wernickego-Korsakowa mogą rozwinąć się z powodu regularnego, nadmiernego spożywania alkoholu przez wiele lat.

Nadmiar alkoholu może upośledzać funkcje wykonawcze u osób z demencją i może prowadzić do problemów z pamięcią, uczeniem się, rozwiązywaniem problemów i osądem. Osoby mogą być również drażliwe, mieć nagłe wybuchy i mieć problemy z koordynacją i równowagą.

Niedobór witaminy B1 wynikający z nadmiernego spożycia alkoholu może również powodować zespół Wernickego-Korsakowa. Zwykle otrzymujemy wystarczającą ilość witaminy B1 z naszej diety. Jednak intensywne spożywanie alkoholu może powstrzymać organizm przed wchłanianiem i wytwarzaniem witaminy B1, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu i komórek nerwowych.

Encefalopatia Wernickego i zespół Korsakowa są spowodowane uszkodzeniem mózgu spowodowanym brakiem tiaminy. Powodują one rozwój różnych objawów u człowieka, które wpływają zarówno na funkcje fizyczne, jak i psychiczne.

Objawy encefalopatii Wernickego obejmują:

 • oczopląs lub mimowolny ruch gałek ocznych;
 • problemy ze wzrokiem;
 • opadającą powiekę;
 • upośledzoną zdolność chodzenia;
 • dezorientację;
 • utratę koordynacji i równowagi.

Objawy zespołu Korsakowa obejmują:

 • utratę pamięci i niezdolność do tworzenia nowych wspomnień;
 • wymyślanie historii w celu wypełnienia luk w pamięci, co lekarze nazywają konfabulacją;
 • halucynacje.

Osoba powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadcza któregokolwiek z tych objawów, aby otrzymać szybką diagnozę.

Inne warunki zdrowotne

Przewlekłe spożywanie alkoholu może również wiązać się z innymi schorzeniami, w tym:

 • wysokie ciśnienie krwi;
 • migotanie przedsionków;
 • udar;
 • kardiomiopatia;
 • choroba niedokrwienna serca.

Jeśli ty lub ktoś bliski cierpisz na zaburzenie związane z używaniem alkoholu, nie jest za późno. Uzdrowienie jest możliwe.

Leczenie alkoholizmu u osób starszych

W tej grupie wiekowej pacjenci najczęściej pracują w grupach i indywidualnie. Dużym problemem w tej grupie wiekowej jest to, że pacjenci często tracą sens życia, czują, że są już u kresu życia i na nic nie czekają, dlatego bardzo ważne jest indywidualne podejście. Ważne jest, aby pomóc im znaleźć obszary w ich życiu, które przynoszą im radość i satysfakcję.

Podstawą leczenia jest abstynencja. Jeśli pacjent świadomie rezygnuje z picia alkoholu, uzupełniane są niedobory żywieniowe, zwłaszcza niskie witaminy z grupy B i niektórych składników mineralnych oraz przeprowadzana jest psychoterapia, która umożliwia przynajmniej częściową odbudowę. W zachowaniu abstynencji może pomóc wszywka alkoholowa, która jest wszywana pod skórę pacjenta i wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu.

«
»