+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Należy pamiętać, że choroba alkoholowa nie odzwierciedla statusu materialnego rodziny. Uzależnienie od alkoholu może dotknąć wszystkich. Zarówno biednych jak i bogatych, wykształconych jak i tych, którzy wykształcenia nie posiadają, znanych jak i tych pospolitych, pracujących i bezrobotnych, osoby piastujące wysokie stanowiska i te, które dostają najniższą krajową. Uzależnienie od alkoholu może dotknąć zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nie ma wpływu wiek, płeć, status społeczny, kolor skóry czy miejsce zamieszkania. Kobiety oraz mężczyźni piją inaczej. Jednak co zrobić, gdy mąż jest uzależniony od alkoholu? Czy zdrowe żony mężów alkoholików posiadają jakieś “specjalne” cechy?

Współuzależnienie od alkoholu

Rodzina osoby uzależnionej od alkoholu jest mocno obciążona konsekwencjami tego nałogu. Bliscy osoby pijącej alkohol problemowo żyją w nieustannym lęku, stresie i niepewności. Nigdy nie wiadomo w jakim stanie osoba uzależniona wróci do domu. Nie wiadomo również, które słowo, ruch czy zdanie może wywołać agresję i awanturę. 

Bardzo często żony osób uzależnionych od alkoholu są współuzależnione. Nie oznacza to, że spożywają wraz z partnerem alkohol, lecz opisuje to ich sposób postępowania. Chociaż kobieta chce pomóc swojemu mężowi wyjść z nałoguu to tak naprawdę swoim zachowaniem przyzwala na jego nadmierne picie alkoholu. Choroba alkoholowa bliskiej osoby to bardzo często również wielki wstyd dla osób zdrowych. Kobiety bardzo często za wszelka cenę chcą ukryc alkoholizm swojego męża. Dlatego kupują mu alkohol, wolą aby mężczyzna spożywał alkohol w domu niż poza nim, sprzątają po nim, sprzątają klatkę schodoą jeżeli mężczyzna ją zabrudzi, wyrzucają po nim butelki… Kobieta kryje swojego męża, tuszuje jego chorobę, zanosi zwolnienia do pracy, ukrywa przed sąsiadami problem alkoholowy, wyręcza męża w jego obowiązkach. Pomaga mu bez względu na jego stan, zatracając przy tym własne ja. Przez takie zachowanie, osoba uzależniona tym bardziej nie czuje, że dotyka ją tak poważny problem. Należy pamiętać, że jednostka ta, aby zrozumieć własne uzależnienie musi poczuć jego konsekwencje na własnej skórze. Jeżeli nigdy nie zobaczy własnych wymiocin, brudu, który po sobie zostawia czy nie odczuje konsekwencji w pracy to mężczyzna ten nie będzie świadomy, że coś robi nie tak. Współuzależnienie oznacza również dostosowywanie się do trybu życia partnera. Kobieta ta zapomina o swoich potrzebach, szczęściu, zdrowiu… 

Charakterystyczne zachowania dla żon osób uzależnionych od alkoholu

Bardzo często kobiety mężczyzn uzależnionych od alkoholu odczuwają poczucie winy, nadmiernie martwią się o wszystko, wyolbrzymiają lub bagatelizują niektóre rzeczy, mają ogromne poczucie odpowiedzialności, kontrolują męża, są bardzo podatne na manipulację, mają niskie poczucie własnej wartości, są niepewne siebie, odczuwają strach i lęk, wszystkie obowiązki spadają na ich barki. Ze względu na odczuwany wstyd unikają kontaktu z innymi, stale wierzą  zmianę partnera, tolerują niepewność oraz zmienność zachowań męża, ukrywają problem alkoholowy męża, tuszują go i tłumaczą partnera przed innymi. 

Pomoc dla żon osób uzależnionych od alkoholu

Kobiety, których mąż pije alkohol problemowo potrzebują pomocy. Życie w nieustannym stresie, lęku, niepewności i obciążeniu psychicznym bardzo wyniszcza ich organizm. Kobietom tym przysługuje terapia dla osób współuzależnionych. Podczas zajęć z psychologiem mogą zrozumieć one jak działa uzależnienie, jak wygląda manipulacja osób uzależnionych od alkoholu i jak wyjść z nałogu. Pozwoli to zadbać im o siebie i zdjąć z ze swoich barków odpowiedzialność za swojego męża. Regularne uczestnictwo w terapii może zmienić nastawienie kobiety do świata i zawalczyć o siebie i swoje życie. Terapia współuzależnionej żony może mieć również pozytywny wpływ na życie męża. Wszystko to może zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia terapii leczenia uzależnień. 

Bardzo często warunkiem, aby zostać przyjętym do placówki na terapię leczenia uzależnień jest odbycie odtrucia alkoholowego. Polega ono na oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz substancji szkodliwych. To również moment na wyrównanie gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu oraz wyregulowanie poziomu witamin i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystko to sprawia, że pacjent po detoksie alkoholowym jest w dużo lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. 

Kobieta, której mąż jest uzależniony od alkoholu bardzo często podlega manipulacji

Choroba alkoholowa oparta jest na mechanizmach. Jednym z nich jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Mechanizm ten jest podstawą manipulacji innymi. Najczęściej manipulacji podlegają członkowie rodzinny. 

Żona osoby uzależnionej od alkoholu cierpi z powodu choroby męża. Z awszelką cenę chciałaby mu pomóć oraz naprawić ich wspólne życie. Kobiety te bardzo łatwo podlegają manipulacji. Ze strony swoich partnerów narażone są na przemoc słowną i fizyczną. Mężczyzna ten bardzo często okłamuje żonę, manipuluje faktami tak, aby osiągnąć swój cel. Celem oczywiście jest spożycie kolejnej dawki alkoholu. Osoba uzależniona bardzo często wzbudza współczucie u swojej żony. Zapewnia ją o swojej miłości tylko po to, aby uzyskać pieniądze na alkohol. Osoba uzależniona może obiecywać, grozić, wyłudzać… wszystko po to, aby zdobyć alkohol.  Bardzo często mężczyzna ten może próbować zrzucić winę za swoje uzależnienie na swoją żonę lub dzieci. W życiu takiej kobiety codziennością jest szantaż emocjonalny. 

Unikanie manipulacji

Przede wszystkim kobieta musi zrozumieć, że nie jest w stanie pomóc swojemu mężowi za wszelką cenę. Jeżeli on sam nie będzie chciał wyjść z nałogu to ona nie może tego zmienić na siłę. Warto jest podejmować próby spokojnych rozmów, w których kobieta jasno i otwarcie mówi o swoich granicach. Nie zaleca się, aby kobieta uciekała się do szantażu i kłamstwa czy pustych obietnic. Należy pamiętać też, że osobie uzależnionej nie można dawać taryfy ulgowej. 

Warto jest podjąć również terapię dla bliskich osób uzależnionych od alkoholu. Pomaga to zrozumieć kobiecie jak działa uzależnienie oraz jakie są mechanizmy manipulacji i jak jej się nie poddawać. 

Postępowanie

Żona osoby uzależnionej od alkoholu powinna jasno wyznaczać własne granice. Należy pamiętać o swoim zdrowiu fizycznym jak i psychicznym i nie zatracać się w pomocy mężowi. Warto jest zdjąć z siebie ciężar odpowiedzialności za męża, nie kontrolować jego zachowań, nie obciążać go z jego obowiązków i nie usprawiedliwiać przed innymi. Należy zdać sobie sprawę, że uzależnienie mojego męża nie wpływa na mnie jako na kobietę i moją wartość. Bardzo dobrze, jeżeli kobieta chce szukać pomocy i chce zmienić swoje życie. Utkwienie w współuzależnieniu negatywnie wpływa na zdrowie kobiety. Niskie poczucie własnej wartości, strach, lęk, zaniedbanie, brak wiary, że będzie dobrze i ślepe zapatrzenie, że mąż się zmieni nie przyniosą niczego dobrego. Walka o siebie może być doskonałą motywacją dla męża, żeby podjął leczenie choroby alkoholowej. 

«
»