+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Jeżeli ktoś Ci bliski zmaga się z chorobą, jaką jest alkoholizm, być może zastanawiasz się, dlaczego jedni stają się alkoholikami, a innym udaje się tego uniknąć. Niektórzy mogą wypić kieliszek wina do kolacji, a inni nie mogą przestać pić po jednym drinku. Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na alkoholizm niż inni? 

Prawda jest taka, że ​​istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie stają się alkoholikami, a inni nie. Ostatecznie alkoholizm rozwija się w wyniku czynników genetycznych, środowiskowych i psychologicznych. Jednak niektórzy ludzie mają problemy z piciem bez czynników ryzyka. Wreszcie, alkoholizm nie dyskryminuje. Dotyka ludzi we wszystkich dziedzinach życia. Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych powodów, dla których ludzie uzależniają się od alkoholu. 

Powody popadania w alkoholizm 

Nadmierne spożycie alkoholu zmienia z czasem normalne funkcjonowanie mózgu. Prowadzi to do uzależnienia fizycznego i psychicznych zachcianek, dwóch głównych objawów alkoholizmu. Chociaż każdy może stać się alkoholikiem po długotrwałym nadużywaniu alkoholu, alkoholizm posiada kilka czynników ryzyka. 

Uraz i/lub choroba psychiczna

Bardzo często osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu cierpią jednocześnie na choroby psychiczne. Osoby z depresją, zaburzeniami lękowymi, chorobą afektywną dwubiegunową i zespołem stresu pourazowego są bardziej narażone na problemy z piciem. Podobnie jest z osobami, które doznały seksualnych lub fizycznych urazów, ponieważ mogą mogą nadużywać alkoholu, aby poradzić sobie z traumą, którą przeżyły.

Genetyka i przyczyny środowiskowe

Członkowie młodszego pokolenia są również bardziej narażeni na problemy alkoholowe, jeśli dorastają w domu lub rodzinie, w której bliski krewny cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Wpływają na to zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Na przykład ludzie, którzy dorastali w rodzinach alkoholowych, są bardziej podatni na złe nawyki, traumę i nadużycia. Jednocześnie wiele badań wskazuje na genetyczne predyspozycje między rodzicami z problemami alkoholowymi a ich dziećmi, które przypuszczalnie są spowodowane czynnikami.

Picie w młodym wieku

Alkoholizm zwykle zaczyna się w wieku 20 lub 30 lat, ale osoby które zaczynają pić, zwłaszcza w młodym wieku, mogą być bardziej narażone na rozwój zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w przyszłości. Nastolatki, które mają kontakt z innymi osobami pijącymi lub znajdują się pod presją rówieśników, są bardziej narażone na alkoholizm ze względu na popularność intensywnego picia. Kiedy te wzorce związane z piciem stają się nawykiem, dana osoba może mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich bez alkoholu lub odczuwać potrzebę picia, aby zostać zaakceptowanym. Wszystko to może zwiększyć ryzyko alkoholizmu. 

Przewlekły stres i bolesne wydarzenia życiowe

Każdy od czasu do czasu się stresuje. W rzeczywistości stres jest całkowicie normalną reakcją, która pomaga ludziom radzić sobie z przytłaczającymi wydarzeniami. Jednak ludzie, którzy cierpią na przewlekły stres i nie wiedzą, jak sobie z nim radzić, mogą sięgnąć po alkohol. Niezależnie od tego, czy pracujesz w stresującej pracy, niedawno się rozwiodłeś, czy straciłeś ukochaną osobę, picie alkoholu, jako metoda radzenia sobie, nigdy nie jest zdrowe i może zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Niektóre powiązania między stresem a używaniem alkoholu obejmują:

  • Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy zgłaszają wysoki poziom stresu, piją średnio więcej;
  • Mężczyźni częściej niż kobiety upijają się, aby poradzić sobie ze stresem;
  • Weterani wojenni są szczególnie skłonni do picia, aby poradzić sobie ze stresem.

Jak ludzie stają się alkoholikami?

Zrozumienie, w jaki sposób ludzie stają się alkoholikami, jest stale rozwijającą się dziedziną badań, ale wiadomo, że im więcej osoba pije, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwinie się u niej zaburzenie związane z używaniem alkoholu. Alkoholizm powoduje złożone zmiany w chemii mózgu, które, jak się uważa, przyczyniają się do rozwoju alkoholizmu.

Alkohol powoduje zwiększone uwalnianie „przyjemnych chemikaliów” w mózgu, takich jak serotonina i dopamina. Osoby podatne lub predysponowane do alkoholizmu mogą odczuwać wyższy poziom przyjemności. Może to przyczynić się do hipotezy, że alkohol jest bardziej uzależniający dla niektórych osób niż dla innych. Co więcej, upijanie się uwalnia również „negatywne substancje chemiczne”, takie jak kortyzol.

Wysoki poziom kortyzolu jest związany ze stresem, depresją i lękiem. U niektórych osób może to wywołać efekt kuli śnieżnej. Na przykład, jeśli piją, aby poradzić sobie ze stresem lub negatywnymi uczuciami, może się wydawać, że działa to na krótką metę, ale podwyższony poziom kortyzolu powoduje, że osoba czuje się bardziej niespokojna niż wtedy, gdy zaczynała pić. Przyczynia się to do zwiększonej tolerancji i osoba musi pić więcej, aby uzyskać ten sam efekt.

Z biegiem czasu podwyższony poziom kortyzolu powoduje, że osoba czuje się niezdolna do radzenia sobie z normalnymi wydarzeniami życiowymi bez alkoholu, ponieważ jest bardziej zestresowana i niespokojna niż przeciętna populacja. Ostatecznie może to prowadzić do psychicznego lub fizycznego uzależnienia od alkoholu.

Zrozumienie choroby alkoholizmu

Jeśli masz ukochaną osobę, która zmaga się z alkoholizmem, ważne jest, aby zrozumieć, że jest to choroba, której nie można wyleczyć, ale z którą można skutecznie walczyć. Podczas leczenia pacjenci współpracują z wykwalifikowanymi doradcami zdrowia psychicznego i specjalistami ds. uzależnień w celu ustalenia przyczyn i warunków spożywania alkoholu. Pomaga to jednostkom przełamać stare nawyki, nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie i dostosować się do spokojniejszego życia.

Jako osoba wspierająca kogoś, kto cierpi z powodu problemu z piciem, ważne jest, aby zrozumieć, że te same czynniki, które zwiększają ryzyko zostania alkoholikiem, są tymi samymi czynnikami, które zwiększają ryzyko nawrotu. Stres, nieleczone schorzenia psychiczne, trauma lub toksyczne środowisko to wszystko czynniki, które mogą wywołać nawrót. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć kompleksowy program leczenia alkoholizmu, który może przyjąć wieloaspektowe podejście do leczenia uzależnień.

Znajdź pomoc dla ukochanej osoby uzależnionej 

Radzenie sobie z ukochanym alkoholikiem nigdy nie jest łatwe. Prowadzi to do zamieszania w domu, pełnych urazów relacji, a nawet problemów ze zdrowiem emocjonalnym lub fizycznym. Niestety osoby, które stają się alkoholikami często wymagają profesjonalnego leczenia w celu wyzdrowienia. Leczenie alkoholizmu odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub na oddziale zamkniętym. W leczeniu uzależnień stosuje się również psychoterapię i leki farmakologiczne, takie jak np. Esperal, czyli wszywka alkoholowa. Ma ona za zadanie wywołać negatywne skojarzenia z alkoholem i utrzymanie abstynencji przez około rok. Jednak to psychoterapia pozostaje najważniejszym i najczęściej stosowanym sposobem leczenia alkoholizmu.

«
»