+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Jak rozpoznać, że czyjeś picie okazjonalne lub towarzyskie staje się problemem? Niestety, nie zawsze jest to proste. Jednak niektóre zachowania mogą wskazywać, że dana osoba rozwija niezdrową relację z alkoholem i jest w jednym z etapów alkoholizmu. 

O tym, czym jest alkoholizm i jakie są jego oznaki piszemy poniżej. 

Czym jest alkoholizm? 

Alkoholizm to stan, w którym osoba staje się zależna od alkoholu. Diagnozuje się ją, gdy dana osoba rozwinęła niezdrowy nawyk picia, który może zaszkodzić jej, jej związkom, pracy, zachowaniu i stylowi życia. Pomimo tych negatywnych skutków osoby uzależnione od alkoholu nadal piją.

Uzależnienie od alkoholu może być fizyczne lub psychiczne, co oznacza, że dana osoba może odczuwać potrzebę picia alkoholu, aby przeżyć. Trudno mu powstrzymać to silne pragnienie lub potrzebę.

Główną przyczyną alkoholizmu jest nadużywanie alkoholu i niekontrolowane nawyki związane z piciem, które łatwo mogą przerodzić się w uzależnienie. Po ustabilizowaniu się uzależnienia trudno jest człowiekowi zerwać więzi z alkoholem. Z tego powodu alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą, której nie można winić za brak silnej woli. Gdy choroba już się pojawi, będzie przebiegać przewidywalnym przebiegiem i będzie przedstawiać wspólne objawy.

Czynnikami ryzyka rozwoju uzależnienia od alkoholu są geny i okoliczności życiowe. Narażenie danej osoby na alkohol, styl życia, sytuacja zawodowa i wpływy zewnętrzne również odgrywają pewną rolę.

Oznaki uzależnienia od alkoholu 

Częste nadmierne picie

Intensywne picie jest jedną z najbardziej oczywistych oznak problemu z alkoholem. Chociaż prawdą jest, że dana osoba może spożyć dużą ilość alkoholu w jednym czasie i nie uzależnić się, nawykowe upijanie się stanowi problem. Śledź, jak często ty lub ktoś bliski pijesz więcej niż zwykle i przyczynę tego nadmiernego spożycia.

Ryzykowne zachowanie

Alkohol zmniejsza zahamowania danej osoby, co sprawia, że jest bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych czynności, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub wychodzenie z nieznajomymi. Ignorowanie ryzyka i działanie odbiegające od normy to sygnały ostrzegawcze, które mogą oznaczać początek pogrążania się w alkoholizmie.

Kłamstwa i zaprzeczanie

Kłamstwo lub bagatelizowanie picia jest oznaką zaprzeczania, które może być zakorzenione w poczuciu wstydu lub winy z powodu spożywania alkoholu. Picie samotnie lub w ukryciu, chowanie butelek lub szklanek oraz ciągłe usprawiedliwianie się objawami również świadczą o problemie.

Objawy odstawienia alkoholu

Kiedy osoba uzależniona lub uzależniona od alkoholu przestaje pić, często doświadcza odstawienia. Objawy odstawienia alkoholu mogą być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Mogą to być niepokój, zmęczenie, nudności, pocenie się, koszmary senne, brak koncentracji, drżenie ciała, wahania nastroju i depresja.

Odstawienie alkoholu jest niezwykle niebezpieczne i może prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci, jeśli nie jest monitorowane przez profesjonalistę. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, doświadczasz tych objawów, natychmiast poszukaj pomocy.

Kłopoty prawne

Zmniejszone zahamowania i zwiększone ryzyko oznaczają większą szansę na starcie z władzami. Osoba, która nie jest w stanie kontrolować swojego picia, może zostać oskarżona o prowadzenie pojazdu pod wpływem, publiczne odurzenie, wtargnięcie na teren posesji, a nawet napaść. Chociaż te kwestie prawne nie zawsze oznaczają, że dana osoba jest alkoholikiem, wskazują one na nieodpowiedzialne picie i warte rozmowy lub refleksji na temat związku z alkoholem.

Niedopełnienie obowiązków

Gdy nadużywanie alkoholu zaczyna przejmować kontrolę nad czyimś życiem, traci kontrolę nad swoimi codziennymi obowiązkami. Siła woli, by iść do pracy lub odebrać dziecko ze szkoły, zaczyna zanikać. Wymówki i kłamstwa pojawiają się i ostatecznie prowadzą do straty. Utrata pracy, domu, a nawet rodziny.

Izolacja lub rozpadające się relacje

Odcięcie interakcji z przyjaciółmi i rodziną ułatwia ukrywanie problemu. Wpływ alkoholu na emocje danej osoby może również powodować odpychanie bliskich. Jeśli przyjaciel stał się wycofany, skontaktuj się z nim, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że może mieć problem z alkoholem. Izolacja jest jednym z najniebezpieczniejszych objawów alkoholizmu ze względu na poważne skutki, jakie alkohol wywiera na organizm.

Zaniki pamięci lub utrata pamięci krótkotrwałej

Czy po nocy spędzonej na piciu musiałeś przypomnieć swojemu przyjacielowi lub ukochanej osobie o wydarzeniach wieczoru, ponieważ jej nie pamiętali? Utrata pamięci po intensywnym piciu lub zamroczeniu jest powszechna wśród osób upijających się. Częste utraty przytomności są bardzo niezdrowe i mogą również wskazywać na nadużywanie alkoholu. Niewyjaśnione urazy mogą być również oznaką utraty przytomności.

W jaki sposób leczy się alkoholizm? 

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, umów się na wizytę u lekarza ogólnego lub lekarza rodzinnego. Alkoholizm można zdiagnozować podczas rutynowej kontroli lub gdy zaniepokojony członek rodziny lub przyjaciel wkracza, aby pomóc Ci szukać pomocy medycznej.

Lekarze ogólni są przeszkoleni w rozpoznawaniu alkoholizmu. W tym celu lekarz zada pytania dotyczące Twojej historii zdrowia, objawów i innych doświadczeń, które mogą mieć związek z Twoimi nawykami związanymi z piciem. Zwykle przeprowadza się badanie fizykalne i ocenę stanu psychicznego. Dzięki testom oceny stanu zdrowia psychicznego można zbadać podstawowe przyczyny nawyków związanych z piciem. Jednym z najczęstszych przykładów jest choroba psychiczna zwana depresją.

Leczenie alkoholizmu opiera się na powadze problemu, a opcje obejmują:

  • Detoksykację;
  • Sesje psychoterapii grupowej;
  • Leki pomagające zachować trzeźwość lub zmniejszające ochotę na alkohol; leki przeciwdepresyjne są często stosowane w oparciu o fakt, że wielu nadużywających alkoholu również walczy z depresją. Jednym z takich leków jest Esperal, powszechnie znany jako wszywka alkoholowa, który ma za zadanie wywołanie wstrętu do alkoholu za pomocą nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów;
  • Grupy wsparcia, np. Anonimowi Alkoholicy.

Dostępne są również różne rodzaje terapii. Obejmują one:

  • Terapia poznawczo-behawioralna;
  • Rozmowa motywacyjna;
  • Terapia wzmacniająca motywację. 

Należy jednak pamiętać, że ze względu na długoterminowy charakter zdrowienia z alkoholizmu może być wymagane ciągłe leczenie stacjonarne z niemal ciągłą oceną. Nawet przy tych opcjach leczenia wyzdrowienie z alkoholizmu jest długim procesem i nie można go zakończyć w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Aby jednak upewnić się, że nawyki alkoholowe nie powtórzą się, niektórzy lekarze próbują również rozwiązać przyczynę leżącą u podstaw, taką jak depresja, która może prowadzić osobę do alkoholu. Depresja jest obecnie główną przyczyną problemów alkoholowych, a prawie 1/3 osób cierpiących na poważną depresję cierpi również na uzależnienie od alkoholu.

«
»