+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
wplyw-alkoholu-na-problemy

Wywołuje różnego rodzaju choroby, które z czasem postępują, prowadząc do śmierci. Używka wyniszcza całkowicie organizm i sprawia, że zdrowie fizyczne i psychiczne ulega degradacji. Osoby pijące doświadczają różnych problemów lokalizujących się we wszystkich układach i narządach. Najczęstsze skutki uboczne to: stłuszczenie, zapalenie i marskość wątroby, zapalenie trzustki oraz choroby serca – arytmie, tachykardie i innego rodzaju zaburzenia w jego prawidłowej pracy. Duże szkody alkohol wyrządza właśnie układowi nerwowemu. Charakterystyczne zaburzenie wynikające z nadmiernego spożywania alkoholu to polineuropatia alkoholowa.

Neurologiczne zaburzenie – polineuropatia alkoholowa

Regularne spożywanie napojów alkoholowych powoduje wiele zakłóceń w pracy podstawowych narządów. Polineuropatia alkoholowa atakuje nasz układ nerwowy. Choroba ma związek z postępującym stanem zapalnym lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, które objawia się zaburzeniami informacji czuciowych, ruchowych oraz autonomicznych. 

W wyniku oddziaływania choroby na układ nerwowy dochodzi do symetrycznego uszkodzenia dużej ilości nerwów. Z tego względu modyfikacje chorobowe możemy dostrzec po obu stronach ciała. Komplikacje ujawniają się po długotrwałym kontakcie z alkoholem. Polineuropatia alkoholowa ma duży związek z alkoholizmem i obejmuje aż 30% osób uzależnionych od alkoholu. 

Polineuropatii alkoholowej nie powinniśmy lekceważyć. Choroba może zostać wyleczona, jeżeli podejmiemy kroki odpowiednio wcześnie. W takich sytuacjach pacjent może powrócić do pełnego zdrowia. W procesie diagnostycznym korzysta się z badań obrazowych – elektromiografii i elektroneurografii, a także niezbędnego wywiadu medycznego. 

Oddziaływanie alkoholu na układ nerwowy

Kiedy przez dłuższy czas wystawiamy organizm na działanie alkoholu, możemy się spodziewać wystąpienia dolegliwości o charakterze neuropatycznym. Bardzo często osoby uzależnione od alkoholu cierpią z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych. Za wszelkie zniszczenia odpowiada groźny aldehyd octowy – składnik, który powstaje w wyniku metabolizmu alkoholu. 

Każdy użytkownik alkoholu musi być przygotowany na poważne skutki, takie jak demielinizacja nerwów obwodowych (utrata warstw izolacyjnych włókien nerwowych). Z tego względu przewodnictwo nerwowe staje się zaburzone i spowolnione, co wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. 

Co odpowiada za powstawanie polineuropatii alkoholowej?

Przede wszystkim, za polineuropatię alkoholową odpowiada alkohol, który spożywany w nadmiernych ilościach oddziałuje w niekorzystny sposób na układ nerwowy. Choroba może mieć swoją genezę w podłożu genetycznym oraz schorzeniach endokrynologicznych. Polineuropatia alkoholowa ujawnia się jako sutek procesów autoimmunologicznych, działania toksyn alkoholowych, zażywania niektórych środków farmakologicznych oraz w wyniku niedożywienia organizmu. Zdarza się również, że choroba powstaje na skutek zaburzeń cukrzycowych i wtedy nazywa się ją polineuropatią cukrzycową. 

Jak się objawia polineuropatia alkoholowa?

Polineuropatia to choroba postępująca, która nasila się wraz z upływem czasu. Jeżeli osoba chora nadal spożywa spore ilości alkoholu, to jest szansa, że polineuropatia będzie się rozwijała dwa razy szybciej. W przypadku osób, które zdecydowały się na poważny krok całkowitej rezygnacji z alkoholu, mogą one liczyć na wyzdrowienie w ciągu kilku miesięcy. 

Nieleczona przez lata choroba może się rozwinąć do bardzo ciężkiej postaci, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pacjenci mają problem ze zwykłym poruszaniem się. Na stałe towarzyszy im bardzo silny, rozrywający ból neuropatyczny, o którym nie da się zapomnieć. 

Polineuropatia alkoholowa obejmuje:

 • Wszelkiego rodzaju parestezje (uczucie mrowienia, pieczenia lub ucisku bez ingerencji określonego bodźca, który może za to odpowiadać),
 • Upośledzenie funkcji motorycznych i ruchowych (znaczne osłabienie siły mięśniowej sprawia, że chory porusza się w charakterystyczny sposób – tzw. chód alkoholika),
 • Suchość skóry oraz silna potliwość ciała (często w obrębie dłoni i stóp),
 • Niedowłady mięśni, z możliwością ich całkowitego zaniku,
 • Zaburzenia w obrębie zwieraczy,
 • Postępujące zrogowacenia skóry,
 • Zasinienie oraz zmiany troficzne, lokalizujące się także na paznokciach,
 • Zaparcia lub biegunki,
 • Zaburzenia rytmu serca,
 • Skoki ciśnienia tętniczego krwi,
 • Zaburzenia funkcji seksualnych,
 • Osłabienie czucia głębokiego,
 • Osłabienie odruchów głębokich,
 • Allodynia – odczuwanie bólu na skutek oddziaływania bodźców, które dla osób zdrowych nie powodują żadnych dolegliwości,
 • Problemy z odczuwaniem temperatury,
 • Obniżenie barwy głosu oraz długotrwale utrzymująca się chrypka.

Jak się rozpoczyna polineuropatia alkoholowa?

Znając przebieg choroby, jesteśmy w stanie przygotować się na wiele objawów. W razie zauważenia pierwszych sygnałów warto od razu odstawić alkohol oraz skorzystać z pomocy medycznej. Początkowo pacjenci skarżą się na pieczenie w okolicach kończyn górnych i dolnych. Dokuczliwe objawy w obrębie dłoni oraz stóp z czasem przeradzają się w drętwienie, mrowienie oraz pieczenie, rozchodzące się na inne części ciała. Problem zaczyna dotykać części kończyn, które zlokalizowane są bliżej tułowia – ramiona oraz uda. Następnie włączają się wszystkie pozostałe objawy, których nasilenie z dnia na dzień się pogłębia. Dlatego też, tak ważne jest odpowiednie leczenie. Późniejsze stadia sprawiają, że osobom chorym jest trudno się poruszać, a ból staje się nieustępliwy oraz nieznośny. Bez leczenia życie znajduje się w obliczu poważnego zagrożenia. 

Leczenie polineuropatii alkoholowej

Osoby cierpiące na polineuropatię alkoholową powinny żyć ze świadomością, że uzyskanie jakiejkolwiek poprawy jest bardzo trudno. Najważniejsze, aby zrezygnować ze spożywania alkoholu, który pogłębia chorobę i uniemożliwia jej remisję. Znaczne wyniszczenie wynikające ze spożywania alkoholu może zostać zatrzymane. Regeneracja organizmu jest bardzo ważna. Niestety szanse na powrót do pełnego zdrowia są bardzo niskie. Z tego względu najlepiej wdrażać leczenie już po zauważeniu najmniejszych sygnałów świadczących o chorobie. Im większe zmiany, tym słabsza możliwość powrotu do zdrowia. Bez abstynencji nie da się nic zrobić. Alkohol może jedynie pogarszać stan zdrowia pacjenta. Gdy dojdzie do zaawansowanych objawów, niemożliwe jest całkowite wyleczenie. 

Co możemy zrobić, aby leczenie okazało się najskuteczniejsze?

 • Warto zadbać o prawidłową, zrównoważoną dietę, która zawiera wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze,
 • W razie potrzeby warto wdrożyć suplementację mikroelementów oraz brakujących witamin, głównie witaminy B1, której braki są zauważalne w polineuropatiach alkoholowych,
 • Stosowanie się do zaleceń lekarza – wszystkie leki, które przepisuje lekarz powinny być sumiennie przyjmowane,
 • Korzystanie z fizjoterapii, która umożliwia pracę nad zanikającymi mięśniami oraz zwalcza problemy z poruszaniem się.

 

«
»