+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Rodzące się dziecko jest białą kartką, która na przestrzeni lat zapisuje się, koloruje i kształtuje. Za rozwój dziecka odpowiedzialni są jego rodzice. To oni kształtują dziecko, pokazują otaczający go świat oraz są przykładem do naśladowania. Czy więc z pozoru prawidłowo funkcjonującej rodzine może wyrosnąć osoba z chorobą alkoholową? Czy alkoholik pochodzi tylko z patologii? Czy DDA zawsze pije alkohol problemowo? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. 

Przyczyny choroby alkoholowej

Przyczyn choroby alkoholowej może być bardzo wiele. Zależą one od indywidualnych cech jednostki, jej przeżyć i historii. Wyróżnić można kilka głównych przyczyn choroby alkoholowej.

Są to czynniki

  • medyczne
  • genetyczne
  • psychologiczne
  • hormonalne
  • socjologiczne
  • pedagogiczne

Od przyczyny choroby alkoholowej uzależnione będzie leczenie osoby z uzależnieniem. 

Na przestrzeni lat badacze zgłębiali zjawisko choroby alkoholowej oraz przyczyn jej występowania. Prowadzono badania, które dowiodły, że u dzieci wychowujących się w trudnych warunkach lub w warunkach, w których obecny jest alkohol i przemoc mają skłonności do uzależniania. Naukowcy dowiedli także, że istnieje związek pomiędzy poziomem oksytocyny (hormon miłości) a podatnością na uzależnienie. Niedobór hormonu miłości w dzieciństwie może skutkować nieprawidłowymi relacjami w życiu dorosłym. 

Gra w teatr

Naturalnym przy wzrastaniu dziecka jest fakt, że podejmuje ono działania naśladowcze bliskich mu dorosłych. Uważnie ich obserwuje, powtarza czynności i słowa. Małe dziecko nie potrafi odróżnić dobra od zła. Nie wie co jest normalnym działaniem a co odstępstwem od normy. Nie ma świadomości, że codzienne sięganie po alkohol jego rodziców jest chorobą a wywołana nim agresja nie jest w porządku. Dziecko obserwując czynności bliskich mu dorosłych uważa je za normalne i prawidłowe. Zaczyna je naśladować co w konsekwencji może doprowadzić je do uzależniania. 

Krzywda dzieci

Według badań rozwój i wzrost w rodzinie z problemem alkoholowym może skutkować uzależnieniem dziecka lub predyspozycją do uzależnienia. Krzywda dzieci wychowujących się w rodzinie, w której obecna jest choroba alkoholowa jest rozległa i skutkuje na całe ich teraźniejsze i przyszłe życie. Dziecko od najbliższych powinno otrzymać poczucie bezpieczeństwa, nieograniczoną miłość, zrozumienie, wsparcie, podstawowe warunki bytowe, wyżywienie i tym podobne. W rodzinie, w której jest obecna osoba pijąca alkohol problemowo te potrzeby są spychane na drugi, trzeci albo nawet dalszy plan. Dziecko żyje w permanentnym stresie, napięciu i ciągłej niewiadomej co przyniesie nowy dzień. Odbiera mu się dziecięcą beztroskę, spadają na dziecko dorosłe obowiązki a dziecko może wziąć na siebie odpowiedzialność pijaństwa w domu i za wszelką cenę próbować uratować swoją rodzinę. 

Dla dziecka jest to niewątpliwie trudna sytuacja. Stały lęk i niepokój mocno rzutują na jego psychikę i rozwój emocjonalny. Istnieje duże ryzyko, że dziecko nie poradzi sobie z tym jakże ogromnym bagażem i zacznie naśladować bliską osobę pijącą alkohol problemowo. Zacznie pić dla zapomnienia, rozluźnienia, z bezsilności i chęci zrelaksowania się… Nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji swoich czynów, ale po prostu nie umie inaczej. Nikt nigdy nie nauczył tego dziecka jak radzić sobie z emocjami, jak rozwiązywać problemy w sposób społecznie akceptowalny. 

Kiedy dziecko dorasta, nie chce pamiętać o traumatycznych doznaniach z dzieciństwa. Część dorosłych już dzieci kieruje się na terapię podczas której bardzo często wychodzi na jaw syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Część dorosłych już dzieci nadal zostaje pozostawiona sama sobie i samodzielnie musi radzić sobie z problemami dnia codziennego oraz konsekwencjami doświadczonych traum z dzieciństwa. 

W rodzinach z problemem alkoholowym dzieci doświadczają bardzo trudnych przeżyć, które w konsekwencji mogą doprowadzić je do sięgania po dobrze znaną im substancję wysokoprocentową, której od lat używają rodzice. 

W wyniku przeprowadzonych badań wyłonił się pewien schemat zasad, którymi kierują się dzieci z rodzin, w której co najmniej jedna z osób pije alkohol problemowo. 

  1. “Nie mów” – dziecko musi zachować milczenie. Nie może nikomu zdradzić tego co dzieje się w domu
  2. “Nie ufaj” – dziecko nie może ufać nawet swoim najbliższym, gdyż w ten sposób może doświadczyć cierpienia i przykrych konsekwencji
  3. “Nie odczuwaj”- dziecko nie może odczuwać swoich emocji ani “być” z nimi. Poznawanie  własnych odczuć prowadzi do cierpienia

Środowisko, w którym wzrastamy determinuje nas. Pokazuje nam wzorce, którymi warto kierować się w życiu, uczy pewnych zachowań, wypowiedzi, stylu życia. Rodzina jest najmniejszą grupą społeczną, która ma największy wpływ na rozwój człowieka. Rodzina powinna być swoistym azylem dla dziecka, w którym może wzrastać i wzmacniać się w bezpiecznych warunkach, uczyć się, rozwijać swoje pasje i relacje. W rodzinie, w której występuje problem z alkoholem, przemoc, awantury lub wszystko się kumuluje, dziecko pozbawione jest spokojnego wzrostu. Przykre doświadczenia mogą sprawić, że dziecko przestanie sobie radzić z natłokiem traum i obowiązków. Przez brak wiedzy o sposobach na rozładowanie negatywnych emocji lub trwałych relacji, w których mogłoby szukać pomocy, często zaczyna naśladować jednego z rodziców, który pije alkohol problemowo. 

Jak uchronić dziecko przeżywające trudne dzieciństwo przed problemem uzależnienia?

Ważne jest, aby przy dziecku była bliska osoba dorosła, która zachowuje się racjonalnie, mądrze i która pomoże dziecku przejść przez ten trudny dla niego etap. Należy zadbać o prowadzenie szczerych rozmów z dzieckiem. Komunikaty kierowane w stronę dziecka powinny być odpowiednie dla jego wieku i możliwości przyswojenia. Jednak zawsze należy pamiętać o szczerości. Na uwadze należy mieć również fakt, żę dziecko zawsze powinno pozostać dzieckiem, nie można obarczać go problemami dorosłych lub traktować go jako swoistego spowiednika. Staraj się rozmawiać o rzeczach trudnych, w komfortowych dla dziecka warunkach. Zapewnij mu namiastkę bezpieczeństwa oraz intymności. Staraj się edukować dziecko na temat choroby alkoholowej oraz konsekwencjach nałogowego picia alkoholu. Dziecko powinno wiedzieć, żę jest to poważna choroba a nie sposób na radzenie sobie z odczuwalną bezradnością i bezsilnością. Bądź wsparciem dla młodego człowieka, który doświadcza choroby alkoholowej bliskiej mu osoby dorosłej. Dziecko powinno mieć świadomość, żę zawsze może poprosić Cię o pomoc i może na Ciebie liczyć. 

Dziecko wychowujące się w rodzinie z problemem alkoholowym może być narażone na popadnięcie w uzależnienie. Aby uchronić przed tą chorobą własne dziecko, należy jak najszybciej podjąć leczenie choroby alkoholowej. Przed udaniem się na terapię warto jest poddać się odtruwaniu organizmu, które wzmocni efekty leczenia. Detoks trwa zazwyczaj 10 dni, to czas, w którym z organizmu usuwane są toksyny i substancje szkodliwe. 

«
»