+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Choroba alkoholowa to poważne schorzenie, które – jeśli pozostanie nieleczone – może doprowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. I choć mało w statystykach jest wskazań, by to alkoholizm był przyczyną zgonu, to są to najczęściej objawy i choroby powiązane, które są ściśle z nim związane. Alkoholizm to nie tylko choroba ciała, to przede wszystkich choroba umysłu, naszych emocji, dlatego tak istotnym elementem leczenia alkoholizmu jest uczęszczanie na terapię.

Niestety, nadal spora część społeczeństwa nie traktuje alkoholizmu jako choroba, a jako złamanie charakteru, słabą silną wolę i upadek moralny. Alkoholizm jednak jest chorobą zatwierdzoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która ma swój numer statystyczny i która zdecydowanie wymaga leczenia.

Leczenie uzależniania od alkoholu jest długie i składa się na nie wiele, elementów, jednak, gdy nie podejmiemy się w trakcie leczenia terapii, całe leczenie najprawdopodobniej spełznie na niczym. Alkoholizm jest ściśle związany z problemami emocjonalnymi, a więc nie da się go wyleczyć przyjmując jedynie farmaceutyki.

Jedną z najnowszych metod psychoterapii jest terapia online 

W obecnych czasach, zwłaszcza w dobie pandemii, komunikacja przez Internet stała się jedną z naszych głównych dróg porozumiewania się między sobą. Choć ma również negatywne skutki w postaci uszczuplenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, braku zwykłego dotyku czy niemożności obejrzenia reakcji drugiej osoby na żywo, to niesie ze sobą również korzyści.

Jedną z tych korzyści jest terapia prowadzona online. Ma ona wielkie znaczenie przy leczeniu chorób, które wymagają przede wszystkich systematyczności sesji. Gdy pacjent przebywa poza miejscem zamieszkania, źle się czuje lub jest na kwarantannie, może po prostu umówić się z terapeutą online i bez problemu kontynuować swoje leczenie. W normalnych warunkach byłoby to oczywiście niemożliwe i mogłoby zaprzepaścić do  tej pory osiągnięte sukcesy.

Czym właściwie jest terapia?

Terapia to nic innego, jak regularne spotkania z psychoterapeutą, które mają na celu rozwiązanie problemów natury psychologicznej. Mogą dotyczyć one nieprawidłowych zachowań, przyzwyczajeń, emocji, jak również problemów w relacjach międzyludzkich czy zaburzonym obrazie własnej osoby. Podjęcie terapii jest niezbędne do rozpoczęcia normalnego życia w zgodzie z samym sobą, szanowania siebie, swoich postaw i przekonań oraz poszanowania reszty społeczeństwa.

Prawidłowo przeprowadzana terapia pozwala na pozbycie się destrukcyjnych zachowań, na dostrzeżenie prawdziwego obrazu samego siebie, na uporanie się z demonami przeszłości, a co za tym idzie na wyleczenie wielu zaburzeń oraz chorób. Należy pamiętać, że nie ma jednego i skutecznego przepisu na sesje terapeutyczne dotyczące danego problemu. Każda osoba jest inna, a więc inaczej będzie wyglądać i przebiegać leczenie terapeutyczne, tak, by było skuteczne. Jedna osoba będzie potrzebowała szeregu sesji, na której głównie będzie milczeć, a zachęcana będzie do mówienia przez terapeutę, natomiast druga osoba sama szybko się otworzy ze swoimi problemami i już po kilku spotkaniach pozbędzie się problemu.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, byś czuł się swobodnie i dobrze w obecności swojego terapeuty. Jeżeli czujesz, że z jakiegoś powodu Ci on nie odpowiada, po prostu zmień go na innego, gdyż dyskomfort odczuwany w trakcie terapii nie doprowadzi Cię do celu. Terapeuta powinien Cię wspierać, słuchać i rozumieć, nakierowywać Cię na odpowiednie tory, co w efekcie przyniesie zażegnanie problemu.

Terapia online – czy warto?

Obecnie poza tradycyjnymi sesjami terapeutycznymi proponuje się również sesje przeprowadzane online. W dobie Internetu nie jest to większym problemem, a wręcz ułatwieniem dla części osób. 

Pamiętaj, żeby na pierwszym spotkaniu online ze swoim terapeutą ustalić ogólne zasady panujące na sesjach, po to, by przyniosły one jak najlepsze efekty. Spotkania online, podobnie jak spotkania stacjonarne muszą dać Twojemu terapeucie możliwość oceny sytuacji, a co za tym idzie drogi do rozwiązania problemu.

Terapia online będzie wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z dostaniem się do ośrodka terapeutycznego lub dla takich, które często podróżują i cenią sobie swój czas.

Terapia online – czy jest skuteczna? Badania potwierdzają

Nasze społeczeństwo wraz z rozwojem technologii cały czas się rozwija, zmienia przyzwyczajenia oraz zachowania. W XXI wieku terapie online są na porządku dziennym. Jednak czy są bardziej skutecznie niż terapia „oko w oko” z lekarzem? Liczne testy i badania przeprowadzane przez wielu naukowców dowodzą, że terapie behawioralno-poznawcze (czyli takie, które pomagają głównie przy leczeniu lęków, stanów pourazowych czy nerwic) prowadzone online, są równie skuteczne, co terapia tradycyjna. Terapia online to przede wszystkim bardzo dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy potrzebują nagłego kontaktu ze swoich terapeutą, z powodu napadów depresji, lęków czy dużym obniżeniem swojego stanu psychicznego. Dzięki tej metodzie szybko można uporać się z palącym problemem i zmniejszyć napięcie emocjonalne, które mu towarzyszy.

Jakie są zalety terapii online?

Terapia prowadzona online niesie ze sobą wiele korzyści, jakimi są między innymi:

  • poczucie bezpieczeństwa i pełną dyskrecję,
  • oszczędność pieniędzy oraz czasu (na dojazdy),
  • bycie podczas sesji w domu powoduje większy komfort, a co za tym idzie szybsze otrawcie się pacjenta,
  • doświadczeni i profesjonalni terapeuci, podobnie jak w przypadku wizyt stacjonarnych,
  • fakt, że sesję można przeprowadzić z każdego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.

Czy terapia online jest bezpieczna?

Do terapii online przeważnie wykorzystuje się różne komunikatory obecnie i szeroko dostępne. Ważne jest, by sprawdzić jakie zabezpieczenia świadczą dane komunikatory oraz wybrać taki, który będzie nam  najbardziej odpowiadał lub taki, do którego przekona nas nasz terapeuta.

Prowadzenie sesji niesie ze sobą dosłownie znikome zagrożenie z sieci, a więc można z przekonaniem stwierdzić, że terapia online to bezpieczna forma terapii.

Można postawić również na wspomaganie terapią awersyjną

Poza spotkaniami terapeutycznymi, ważne jest poszukiwanie dodatkowych metod leczenia alkoholizmu, gdyż sama terapia nie przynosi przeważnie oczekiwanych skutków. Już od lat stosuje się leczenie farmakologiczne choroby alkoholowej i choć z początku było to leczenie opium oraz barbituranem, to jednak szybko z tego zrezygnowano ze względu na szkodliwość tych substancji.

Obecnie najpopularniejszym środkiem farmaceutycznym, który stosuje się jako wspomaganie leczenia alkoholizmu jest Disulfiram umieszczony w tabletkach, zwanych potocznie Esperal Piła. Jest on bezpieczny dla pacjenta,  o ile ten nie spożyje alkoholu. Wówczas daje on objawy podobne do zatrucia toksynami alkoholowymi. Dzięki takiemu działaniu, wywołuje u osoby uzależnionej wstręt do alkoholu i do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Taka metoda leczenia nazywana jest metodą awersyjną i choć część z uczonych uważa ją za nieetyczną i niemoralną, to wykazuje naprawdę dużą skuteczność w swoim działaniu. Pozwala bowiem zachować abstynencję, która jest niezbędnym elementem przy wychodzeniu z nałogu.

Terapia online – jesteśmy na TAK!

Choć wszędzie znajdą się sceptycy, którzy będą twierdzić, że to co nowe na pewno nie jest dobre, to skuteczność terapii online nie powinna budzić żadnych wątpliwości! Jeżeli tylko czujesz, że ta metoda prowadzenia sesji jest dla Ciebie odpowiednia, umów się z terapeuta na sesje online, by sobie pomóc. 

Tego typu sesje pomogą Ci szybko rozładować napięcie, omówić niecierpiące zwłoki problemy w zaciszu domowym, bez zbędnego tracenia czasu na dojazdy i wyczekiwanie w kolejce w placówkach terapeutycznych.

«
»