+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
rozpoznanie-alkoholizmu

Istnieją różne znaki ostrzegawcze, które pomagają wykryć potencjalny alkoholizm. Chociaż wiele znaków jest łatwa do zaobserwowania, inne mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. Również nasilenie nadużywania alkoholu może odgrywać rolę w znakach ostrzegawczych, jakie dana osoba pokazuje. Większość uzależnionych stara się ukryć nadużywanie alkoholu, pijąc na osobności i izolując się od innych. To sprawia, że ​​członkom rodziny lub przyjaciołom trudno jest interweniować i pomagać ukochanej osobie. Aby nikt nie dostrzegł problemu alkoholicy potrafią się doskonale maskować. Początki alkoholizmu są na tyle łagodne, że z łatwością można je przeoczyć. Jednak to, co może wydawać się drobnym problemem może z czasem stać się niebezpieczne. Te znaki nie powinny być o. Poszukiwanie leczenia wcześniej jak najszybciej pozwoli Ci wrócić do rzeczy, które najbardziej lubisz w życiu, a o których zapomniałeś przez nałóg. 

W ramach diagnozy alkoholizmu powstało wiele testów psychologicznych, które ułatwiają dostrzeżenie problemu. Specjaliści zadają mnóstwo podstawowych pytań dotyczących stosunku do alkoholu, dzięki którym łatwo jest im zdiagnozować daną osobę. Odpowiedź twierdząca zwykle oznacza rozwój choroby alkoholowej. Podstawą jest dobra diagnoza. W tym celu warto wybrać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże określić plan leczenia. 

Diagnoza alkoholizmu sprawia dużo problemów, ponieważ choroba stale ewoluuje i rozwija się. Uzależnienie od alkoholu polega raczej na diagnozie wykluczenia. Psychiatra bierze pod uwagę wszystkie zachowania i problemy zdrowotne, które pozwalają uznać, że picie alkoholu jest uzależnieniem. Aby dojść do bardziej świadomych wniosków, niektórzy lekarze używają kwestionariuszy do oceny uzależnienia od alkoholu, a także zachowania podczas jego spożywania. Dużą pomocą mogą okazać się najbliżsi. Członkowie rodziny, współpracownicy i przyjaciele mogą zostać zapytani. Mogą pomóc lekarzowi zrozumieć źródło problemu, a także wszelkie zachowania, które powodują picie. Wiedza o tym pomoże lekarzowi określić najlepszy sposób leczenia w konkretnej sytuacji danej osoby.

Sygnały ostrzegawcze alkoholizmu.

Nieleczone uzależnienie alkoholu szybko wymknie się spod kontroli. Kiedy alkoholizm zaczyna negatywnie wpływać na życie człowieka i wyrządza szkody to znak, że trzeba rozpocząć leczenie. Rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych nadużywania alkoholu i uzyskanie odpowiedniego leczenia może znacząco wpłynąć na czyjś proces zdrowienia.

Chociaż nie ma dokładnej formuły określającej, czy ktoś jest alkoholikiem objawy często występują jednocześnie. Jeden objaw może pociągać za sobą kolejny. Najczęstsze objawy nadużywania alkoholu to:

 • Doświadczanie chwilowych luk w pamięci,
 • Ekstremalne wahania nastroju, drażliwość, nerwowość i agresja,
 • Wymyślanie wymówek i racjonalizowanie picie (takich jak radzenie sobie ze stresem bądź sposób na odpoczynek),
 • Wybieranie picia zamiast innych codziennych obowiązków domowych lub zawodowych,
 • Izolowanie się od najbliższych – rodziny i przyjaciół,
 • Picie w samotności, w tajemnicy przed innymi,
 • Występowanie syndromu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu,
 • Zaniedbanie siebie oraz swoich zainteresowań,
 • Spędzanie wolnego czasu na piciu alkoholu,
 • Zmiana tolerancji na alkohol – z początku jej wzrost, później nagły zanik,
 • Poszukiwanie okazji do picia alkoholu,
 • Popadanie w ciągi alkoholowe,
 • Brak samokontroli podczas spożywania alkoholu.

Bez względu na to, jak niewielki może wydawać się problem z piciem alkoholu objawów potencjalnego alkoholizmu nie należy ignorować. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmaga się z problemem postaraj się pomóc. 

Oddziaływanie alkoholizmu na człowieka.

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu problemów mających wpływ zarówno na Twoje życie osobiste, jak i zawodowe. Długotrwałe picie naraża Cię na poważne komplikacje zdrowotne i może powodować inne potencjalnie zagrażające życiu konsekwencje. Alkoholik stanowi także problem dla innych obcych ludzi, którzy mogą stać się ofiarą jego impulsywnych i ryzykownych działań, które są powszechne po spożyciu alkoholu. 

Alkoholizm dotyka całą rodzinę chorego, która odczuwają bezsilność w związku z całą sytuacją. W partnerstwie często dochodzi do rozwodów oraz rozpadów relacji. Domownicy odczuwają wstyd oraz poczucie zagrożenia. Dom staje się miejscem problemów oraz trudności. Dzieci cierpią z powodu utraty jednego z rodziców, co powoduje u nich późniejsze trudności w prawidłowym funkcjonowaniu. 

Alkoholik cierpi z dnia na dzień na coraz poważniejsze choroby zdrowia fizycznego i psychicznego. Każdy narząd alkoholika z czasem zaczyna pracować gorzej, co może powodować trwałe oraz poważne uszkodzenia. Jeżeli terapia nie zostanie w porę rozpoczęta może dojść do śmierci pacjenta, ponieważ alkoholizm należy do chorób postępowych, które szybko doprowadzają do destrukcji. Nieleczony, uzależniony od alkoholu człowiek ma zwykle problemy z sercem, układem krążenia, żołądkiem, wątrobą i trzustką oraz układem nerwowym. Psychika alkoholika również zmaga się z różnymi trudnymi do zniesienia zaburzeniami, które również powinny być leczone.

Dlaczego problem alkoholizmu jest bagatelizowany?

Zaprzeczenie jest jednym z głównych powodów, dla których miliony ludzi nie są leczone z powodu alkoholizmu. Niektóre osoby usilnie próbują zracjonalizować swoje zachowania związane z piciem. Zdarza się obwinianie innych ludzi lub pewnych okoliczności za swoje picie. Zamiast przyznać się do problemów alkoholik staje się defensywny i atakuje każdego, kto wspomina o jego nadmiernym piciu. Odmawiając uznania negatywnych konsekwencji alkoholu uniemożliwiane jest prowadzenie zdrowego, trzeźwego życia. 

Alkoholizm jest rozpowszechniony na skutek tradycji i nawyków, które panują w danych społecznościach od lat. Jesteśmy poniekąd związani z alkoholem i chętnie celebrujemy wszystkie uroczystości z jego udziałem. Z tego względu ciężko jest dostrzec, gdy ktoś naprawdę ma problem. Alkoholicy podążając za utartymi ścieżkami, które przechodzą z pokolenia na pokolenie nie zauważają, kiedy używka zaczyna ich całkowicie pochłaniać.

Alkoholizm jest wielokrotnie lekceważony, ponieważ choroba rozwinęła się na tyle, że zniknął gdzieś ten stereotypowy model alkoholika. Obecnie alkoholikiem może stać się każdy, bez względu na wiek, płeć lub wykształcenie. Dzisiejsi alkoholicy nie wzbudzają podejrzeń, ponieważ doskonale ukrywają swój problem pod maską pracy oraz stresu z nią związanego. Przykładem jest wysoko – funkcjonujący alkoholik, który wygląda jakby całe życie miał pod swoją kontrolą. W rzeczywistości problemy życia codziennego sprawiają, że jedyną drogą do relaksu staje się alkohol. Przed długi czas tego typu alkoholik utrzymuje się w doskonałym stanie – nie ma problemów w pracy, nie zaniedbuje siebie ani rodziny, a przede wszystkim wygląda na opanowanego i z jego zachowania ciężko coś wyczytać. Ze względu na brak problemów sam nie zauważa rozwijającej się choroby alkoholowej. 

 

«
»