+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
alkoholizm-jak-poznac

Rozpoznanie alkoholizmu przysparza coraz więcej kłopotów. Nie każdy na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie uzależnionego od alkoholu. Coraz więcej osób maskuje swoje uzależnienie sprawiając, że wszystkie podejrzenia są odsuwane na bok. Rozpoznaniem i diagnozą choroby zajmują się specjaliści. Każdy alkoholik powinien usłyszeć to od lekarza, ponieważ jest to pierwszy krok w stronę podjęcia się leczenia. 

Diagnoza nie zawsze jest tak oczywista. Alkoholizm może przypominać picie ryzykowne lub szkodliwe. Psychiatrzy mają mnóstwo sposobów na sprawdzanie stanu pacjentów. W diagnozie stosowana jest obserwacja oraz wywiad, które dają nieco szerszego spojrzenia na działania klienta. Stosowane są także specjalistyczne testy psychologiczne, które dają większy podgląd całej sytuacji. Oddanie się w ręce lekarza jest najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić. 

Istnieje parę sygnałów, które informują nas o rozwoju choroby. Do objawów alkoholizmy należy:

  • Poczucie wewnętrznego przymusu do spożywania alkoholu,
  • Głód alkoholowy, którego objawy ujawniają się zaraz po odstawieniu używki,
  • Zmiana tolerancji alkoholu (z początku jej zwiększenie, później drastyczne zmniejszenie),
  • Rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań oraz obowiązków,
  • Picie, mimo świadomości szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie, 
  • Popadania w ciągi alkoholowe,
  • Występowanie luk w pamięci,
  • Brak umiejętności kontrolowania ilości spożywanego alkoholu.

Dzielenie uzależnienia – czyli wszystko o współuzależnieniu od alkoholu.

Przebywanie z alkoholikiem może doprowadzić do współuzależnienia od alkoholu. Jak wiadomo alkoholizm nie jest jedynie problemem samego uzależnionego, ale również wszystkich jego najbliższych. Nałóg niszczy stosunki rodzinne i zmienia poczucie bezpieczeństwa członków rodziny. W jednej chwili dom staje się miejscem niepokoju i wstydu, a z bezpiecznej ostoi nie pozostaje nawet ziarnko. Współuzależnienie odbierane jest najczęściej jako wspólne picie i wspieranie się w nałogu. Zjawisko to jednak jest czymś zupełnie innym. 

Współuzależnienie najczęściej dotyczy małżonków i partnerów osób uzależnionych. Objawia się ignorowaniem problemu. Taka osoba udaje, że partner nie ma problemu, co udowadnia sobie i wszystkim innym. Targa nią mnóstwo ambiwalentnych uczuć, przez co ciężko jej sobie poradzić. Wstyd i bezradność w związku z tą trudną sytuacją nie opuszczają jej nawet na chwilę. Osoby współuzależnione tracą również cząstkę siebie – nie myślą o swoich potrzebach, spada im poczucie własnej wartości i oddają całych siebie, aby wesprzeć partnera. Mimo dobrych zamiarów tego typu działania jedynie zwiększają nałóg uzależnionego i nie przynoszą oczekiwanych efektów. W domu panuje strach przed zniszczeniem systemu rodziny. 

Po czym rozpoznać osobę współuzależnioną?

Osoba współuzależniona zachowuje się w dość specyficzny sposób. Przede wszystkim uważa, że jako jedyna może rozwiązać problem uzależnionego. W rzeczywistości nawet ona nie ma takiej mocy. Mimo to stale kontroluje działania alkoholika. Towarzyszy jej ciągły stres w związku ze stałą uwagą, którą musi poświęcać uzależnionemu. Współuzależniony ukrywa stan alkoholika przed resztą rodziny i podporządkowuje całe swoje życie pod czyjeś uzależnienie. Jest to stan patologiczny, który tak jak sam alkoholizm wymaga leczenia. Dlatego też bardzo powszechne są terapie rodzinne w związku z problemem alkoholowym. Jest to wyniszczający stan, który obniża poczucie wartości i wpędza daną osobę w silne poczucie winy z powodu picia alkoholika. To daje uzależnionemu możliwość manipulacji taką osobą. Współuzależniony działa według mechanizmu wyparcia. Przebywanie w takiej relacji może pogłębiać chorobę alkoholową. 

Pamiętajmy, że współuzależnienie jest równie groźne. Nie można pozwolić sobie na zbagatelizowanie problemu. Oczywiste jest, że nie chcemy się chwalić problemem rodzinnym, jednak nie powinno to oznaczać jego ukrywania. Stając twarzą w twarz z alkoholizmem trzeba podejmować poważne kroki, ponieważ choroba sama nie zniknie. Nie lekceważmy nawet najmniejszych sygnałów i reagujmy szybko. Alkoholizm nie może być tematem tabu oraz powodem wstydu. Jeżeli pojawia się problem trzeba go naprawiać, a nie ukrywać. Chrońmy siebie nawzajem przed uzależnieniami i zapobiegajmy chorobom, póki jest taka możliwość. 

Pomoc alkoholikowi.

Jeśli chcesz pomóc osobie uzależnionej pamiętaj, aby robić to umiejętnie. Brzmi to banalnie, jednak nie jest to najprostsze zadanie, ponieważ alkoholicy są przekonani, że pomocy nie potrzebują, bo nic złego się z nimi nie dzieje. Istnieje mnóstwo zagrożeń, które mogą dotknąć wszystkich najbliższych alkoholika. Jeżeli zauważysz u siebie objawy współuzależnienia pamiętaj, że Twoje leczenie jest tak samo ważne, jak osoby uzależnionej. Tylko terapia obu osób może przynieść długotrwałe efekty. Pomagając alkoholikowi nie zapominaj, że musisz uświadomić mu wszystkie najgorsze konsekwencje jego picia bez krytyki i oskarżeń. Aby alkoholik zauważył problem musi się z nim samodzielnie zmierzyć, a przede wszystkim dostrzec szkody, które sam spowodował. Nie rozwiążesz problemu sprzątając po jego spotkaniu alkoholowym. Udając, że problem nie istnieje również się go nie pozbędziesz. Musisz zrobić znacznie więcej niż tylko biernie się przyglądać. 

Duża odpowiedzialność spoczywa na rodzinie alkoholika. Są oni obciążeni absorbującym problemem uzależnionego. To ich działania mogą pomóc naprowadzić alkoholika. W ich roli leży pozbycie się wszystkich wyzwalaczy nałogu. Wyzwalacze to sytuacje, osoby, rzeczy, zjawiska lub inne bodźce, które wzbudzają w chorym chęć skorzystania z alkoholu. Może to być wszystko, co budzi choćby najmniejsze skojarzenia z alkoholem. Nawet kłótnia w związku może stać się wyzwalaczem. Z tego względu rodzina musi poznać rzeczy, które mają negatywny wpływ na uzależnionego i w miarę możliwości pozbyć się ich z życia codziennego. 

Jakie są dostępne formy pomocy alkoholikowi?

Alkoholicy mogą korzystać ze wszystkich dostępnych form wspomagających walkę z uzależnieniem. Dzisiejsze możliwości pozwoliły rozpowszechnić wiele metod leczenia alkoholizmu. Dużym ułatwieniem jest możliwość wyboru terapii indywidualnej lub grupowej. Nie każdy może dobrze się czuć na tle grupy. W takich sytuacjach warto zainwestować w indywidualną terapię uzależnień. Rozmowa z różnorodnymi psychoterapeutami, którzy działają według konkretnych nurtów pozwala na dobranie odpowiedniej metody. Popularne są także spotkania grup AA. Anonimowi alkoholicy spotykają się regularnie, raz w tygodniu, aby omówić problemy na tle grupy. Wszyscy wspierają się w walce z uzależnieniem i próbują nabyć grupową motywację do działania. Takie spotkania są bardzo wartościowe i można na nich poznać nowych znajomych, którzy będą wspierać nas w działaniach, a nie ściągać na dno. Poza tym możemy wykorzystać nowoczesne rozwiązanie, które będzie pilnowało nas nawet w domu. Mowa tutaj o wszywka alkoholowa Piła. Ta metoda doskonale wspomaga walkę z uzależnieniem i chroni przed popełnieniem błędu, gdy zostajemy sami. 

«
»