+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
alkoholizm-gdzie-znalezc-pomoc

Alkoholizm jest poważnym zaburzeniem, które niesie ze sobą wiele niebezpiecznych szkód. Poszukiwanie pomocy powinno odbyć się zatem jak najszybciej. Alkoholizm wymaga długotrwałego i sumiennego leczenia. Nie ma domowych sposobów, które pozwoliłyby radzić sobie samodzielnie z chorobą. Alkoholik może otrzymać pomoc w ośrodku terapii uzależnień. Specjaliści mają wiele sposobów, które pomagają w walce z uzależnieniem. Warto jest udać się do takiego ośrodka i dać sobie pomóc. 

Alkoholik, otrzymujący wsparcie psychiczne od rodziny zdobywa dużo motywacji potrzebnej w dalszym leczeniu. Silna wola testowana jest przez cały proces terapii. Alkoholik przede wszystkim potrzebuje profesjonalnej diagnozy. Udany wywiad lekarski pozwala określić fazę choroby, w której aktualnie znajduje się alkoholik. To z kolei pomaga dobrać odpowiednią formę leczenia. Specjaliści dostosowują program do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby uzyskać najlepsze efekty. Nie ma lepszego miejsca, w którym uzależniony otrzyma odpowiednią opiekę. W ośrodku panuje stała kontrola, określone zasady oraz harmonogram. To wszystko pozwala na nowo odbudować życie pacjentów oraz pomóc przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. 

Alkoholicy mogą znaleźć pomoc również na forach internetowych oraz grupach wsparcia. Spotkania z osobami, które przeżyły to samo niezwykle budują relacje i zbliżają ludzi. Również rodzina chorego z chęcią pomoże mu wykonać pierwszy krok. Pomoc można znaleźć wszędzie, jeżeli tylko się chce. 

Jak długo trwa leczenie alkoholika?

Alkoholizm rozwija się latami, dlatego jego leczenie również nie może trwać krótko. Terapia ma wiele etapów i przez każdy trzeba dokładnie przejść. Nauczenie się życia bez alkoholu wymaga czasu. To, ile dana osoba spędzi dni zależy od jej indywidualnych czynników. Każda osoba jest inna i w innym tempie adaptuje się do nowej sytuacji. Odwyk to nie tylko diagnoza. W leczeniu chodzi o zrozumienie problemu i zmierzenie się z nim, aby dojść do jego likwidacji. Również chodzi o pomoc pacjentom w poprawieniu stosunków rodzinnych, które podczas wkraczania w uzależnienie ulegają znacznemu pogorszeniu, a także znalezienie przyczyn alkoholizmu. Odwyk w warunkach ambulatoryjnych trwa nawet rok. Spotkania są organizowane do 10 spotkań w miesiącu. Jest to rozwiązanie, które pozwala na ciągłe testowanie swojej silnej woli. Uzależniony żyje normalnym życiem i nie pozostaje zamknięty w warunkach nienaturalnych, jak w przypadku pobytu w ośrodku zamkniętym. Tryb zamknięty charakteryzuje się wysoką skutecznością, ponieważ uzależniony przez długi czas pozostaje kompletnie odcięty od świata zewnętrznego. Leczenie trwa w granicach od 3 do 6 miesięcy. Jest to krótsza forma terapii, ponieważ uzależniony pracuje z terapeutami całe dnie, co daje ogromne możliwości. Stała kontrola wprowadza większe zaangażowanie oraz konieczność stosowania się do określonych zasad. 

Leczenie alkoholika jest zależne od jego samego. To jak się stara, ile ma w sobie motywacji oraz silnej woli jest sprawdzane każdego dnia. Wszystko zależy także od stadium choroby, w którym aktualnie się znajduje oraz czy leczenie jest decyzją podjętą w 100% przez jego samego. Przymusowe leczenie zawsze trwa dłużej oraz jest cięższe do przeprowadzenia. Fundamentem podjęcia się leczenia jest własna decyzja, która oznacza gotowość do przejścia przez ten trudny proces. 

Jak dotrzeć do alkoholika?

 Alkoholik zawsze stawia opór oraz uparcie twierdzi, że doskonale radzi sobie z zaistniałą sytuacją. Bardzo ciężko jest go przekonać, że coś się zmieniło. Zwykle rozmowy kończą się kłótniami oraz kolejnymi powodami do picia. Alkoholik twierdząc, że w każdej chwili może skończyć z piciem myli się i nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem. Początek leczenia zaczyna się wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do swojego uzależnienia. Zaakceptowanie swojego problemu kosztuje go dużo wysiłku. Jest to okres, kiedy potrzebuje dużo wiary oraz motywacji od bliskich. Aby alkoholik chciał coś zmienić musi zauważyć negatywne konsekwencje picia. Za wszelką cenę trzeba pokazać co zostało zniszczone przez jego nałóg. Gdy alkoholik nie wykazuje chęci zmian mimo różnych prób powinno się zgłosić do specjalisty. Czasami tylko doświadczona osoba będzie umiała przeprowadzić poważną rozmowę z uzależnionym. 

Czy zakończenie terapii oznacza koniec alkoholizmu? 

Niestety alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Jedynym sposobem, aby zahamować rozwój choroby jest zachowanie dożywotniej abstynencji. Koniec terapii nie oznacza bycia zdrowym. Jest to informacja, że alkoholik przeszedł w stan abstynencji, dzięki czemu nie będą się uwidaczniały uciążliwe objawy choroby. Zakończenie terapii nie oznacza również końca starań oraz pilnowania się. Choroba trwa w ukryciu i w każdej chwili, gdy tylko umożliwimy jej nawrót będzie nadal niszczyła życie. Koniec odwyku to dobry moment na poszukanie nowych pasji, zainteresowań oraz przyjaciół. Otaczanie się gronem osób, których problemy są zbliżone może niezwykle zacieśnić więzi. W tym celu warto wybrać się na spotkania grup anonimowych alkoholików. Wiele możliwości daje nam także Internet i wirtualne grupy wsparcia. Alkoholik w stanie trzeźwości musi nauczyć się żyć z chorobą. Na terapii wszystkie wartościowe wskazówki oraz informacje zostaną starannie przekazane uzależnionemu. 

Jak żyć z trzeźwym alkoholikiem?

Życie z osobą o tendencjach do uzależnień nie jest łatwe. Rodzina i przyjaciele muszą stanąć na wysokości zadania, aby przetrwać najcięższe chwile. Bardzo często terapia alkoholika obejmuje również spotkania rodzinne, podczas których oczyszcza się stosunki między poszczególnymi członkami oraz wszystkich edukuje się na temat choroby. 

Niepijący alkoholik nie powinien mieć kontaktu z alkoholem. To jednak wydaje się nierealne, ponieważ alkohol jest dostępny w każdym sklepie, a jego popularność jest wysoka na całym świecie. W domu rodzinnym można stworzyć jednak przestrzeń pozbawioną elementów przypominających o alkoholu. Należy również stale motywować oraz doceniać starania uzależnionego. Unikajmy także w razie możliwości spotkań towarzyskich, które skłaniają do spożywania alkoholu. Nauczmy się spędzać czas kreatywnie w gronie najbliższych. W trudnych chwilach zawsze można zgłosić się na terapię wspomagającą. Życie z alkoholikiem nie musi być uciążliwe i nieprzyjemne. Dużą rolę w chorobie odgrywa wiedza, która stale powinna być nabywana. Przypominajmy o konsekwencjach choroby oraz jej wpływie na całą rodzinę. Być może nawet tego typu metody będą każdego dnia chroniły alkoholika przed piciem. Do walki z alkoholizmem przyda się trenowanie psychiki. Rozwiązujmy problemy, poszukujmy technik relaksacyjnych i nauczmy się opanowywać stres oraz nerwy. Jeżeli alkoholik będzie zadowolony z życia i pozostanie bez problemów nie będzie miał powodów, by znowu zacząć pić. Starajmy się zatem utrzymać zdrowe relacje i cieszyć się z małych rzeczy, ponieważ sukcesy oraz powodzenia budują optymizm, samoocenę, poczucie własnej wartości oraz jakość życia.  

 

«
»