+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
alkoholizm-powazna-choroba-ludzi-z-problemami

Coraz częściej słyszymy o alkoholizmie. Popularność alkoholu dotyczy całego świata. Najpopularniejszy i dozwolony środek psychoaktywny stał się podstawową częścią każdego spotkania towarzyskiego. Jego działanie przyciągnęło również najmłodszych, którzy nie osiągnęli 18 roku życia. Nasze społeczeństwo akceptuje tego typu używki i przyzwyczaiło się do powszechności spożywania alkoholu. 

Mimo swojego negatywnego wpływu na życie społeczne, rodzinne, zawodowe oraz osobiste alkohol przyciągnął mnóstwo zwolenników. Nadużywanie alkoholu bardzo często kończy się wylądowaniem na ulicy. Ludzie z marginesu społecznego zatracili się w działaniu używki i zapomnieli co jest w życiu ważne. Alkoholicy doświadczają szerokiej gamy problemów z zakresu psychiki, fizyczności oraz społeczności. Problemy z dnia na dzień rosną w sile i stają się destrukcyjne dla prawidłowego funkcjonowania alkoholika. Ze względu na dostępność używki proces profilaktyki oraz leczenia jest wyjątkowo trudny.

Jak się nie uzależnić? 

Uzależnienie powoduje zmianę zachowania oraz wewnętrzną potrzebę do spożywania określonej substancji w sposób ciągły lub okresowy. Potrzeba spożywania alkoholu wynika z niechęci do wystąpienia objawów odstawienia oraz z jego działania, które powoduje określone doznania, odbierane jako przyjemne. Uzależnienie przybierać może trzy postaci: psychiczną, fizyczną oraz społeczną. Psychiczny rodzaj polega na odczuwaniu potrzeby do spożycia alkoholu. Fizyczne objawia się dolegliwościami ze strony całego organizmu, które informują o adaptacji do używki, z kolei społeczne wynika ze spożywania alkoholu w danej grupie społecznej. Możemy mieć wiele powodów, aby zacząć pić. Różnorodne czynniki wpływają na uzależnienie od alkoholu: społeczne, psychiczne oraz genetyczne. Pijemy najczęściej, aby odstresować się oraz zapomnieć o problemach. Gdy potrafimy wytłumaczyć się z każdego sięgnięcia po używkę jest to powód do zmartwień. W pewnym momencie alkohol jest stosowany we wszystkich sytuacjach, ponieważ każdy powód jest dobry, żeby wypić. Picie w towarzystwie wywiera presję oraz sprawia, że trudniej nam zachować trzeźwość. W takich sytuacjach warto zachować umiar oraz spożywać trunki o mniejszych procentach. Kontrola oraz racjonalne myślenie pomogą przetrwać każde spotkanie. Dużą pomoc możemy otrzymać również od najbliższych, którym szczególnie zależy na naszym zdrowiu. Gdy brak Ci zajęcia oraz zainteresowania znajdź je zanim wykorzystasz ten czas na spotkania z alkoholem. 

Rozwój uzależnienia od alkoholu. 

Alkohol zakrada się pod maską rozwiązania na Twój gorszy humor. Choroba alkoholowa rozwija się długo, a jej początki bardzo ciężko rozpoznać. Czasami nic nie zwiastuje rozwijającego się uzależnienia. Alkoholizm ma swój początek w towarzyskich spotkaniach. Pijemy, ponieważ jest okazja. W tym momencie poznajemy działanie używki i zaczynamy postrzegać ją jako atrakcyjną. Ten etap pozwala rozwinąć się tolerancji alkoholowej oraz uzależnić psychicznie. Z czasem zauważalne są coraz częstsze zaniki pamięci. Osoba uzależniona walczy z poczuciem winy, które wynika ze spożywania dużych ilości alkoholu. Może to prowadzić do chwilowych okresów abstynencji, których osoba uzależniona nie potrafi utrzymać. Kolejny etap przynosi coraz trudniejsze do opanowania objawy. Alkoholik traci możliwość decydowania o sobie, ponieważ kompletnie traci kontrolę nad spożywanym alkoholem. Brak racjonalnego myślenia powoduje problemy rodzinne oraz zaniedbanie obowiązków. Ostateczna postać alkoholika zmaga się z problemami każdej sfery. Występujące ciągi alkoholowe są bardzo niebezpieczne i ciężkie do powstrzymania. Tolerancja na alkohol zanika i do upicia wystarczy niewielka ilość używki. W życiu alkoholik na ostatnim etapie choroby liczy się tylko picie. Uratować go może jedynie terapia. 

Konsekwencje zdrowotne nadużywania alkoholu. 

Alkoholik mierzy się z wieloma dolegliwościami somatycznymi. Jego walka z uzależnieniem jest utrudniona poprzez choroby fizyczne, które wyniszczają organizm. Alkoholik nie funkcjonuje prawidłowo, a jego ciało cierpi. W obrębie najważniejszych narządów dochodzi do poważnych zaburzeń. Dochodzi do rozwoju: nowotworów, trudności z pracą serca, nadciśnienia tętniczego, problemów z żołądkiem i dwunastnicą, a także nieodwracalnych zmian w wątrobie. Dużo problemów pochodzi z zakłóconej pracy układu nerwowego, który jest obciążony wpływem alkoholu. Dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych. Alkoholikowi zanikają umiejętności poznawcze. 

Do poważnych zniszczeń dochodzi również w psychice alkoholika. Zdrowie psychiczne jest zachwiane i bardzo trudno je odbudować. Nadużywanie alkoholu skutkuje występowaniem zaburzeń psychicznych. Możemy spotkać się z coraz popularniejszą depresją alkoholową, zaburzeniami snu, zaburzeniami lękowymi, psychozą, zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi oraz schizofrenią. Psychika jest bardzo ważnym elementem naszego życia, a jej zaburzenia są trudne do wyleczenia. 

Utrata więzi rodzinnych a alkoholizm. 

Alkoholizm prowadzi do utraty życia rodzinnego. W pewnym momencie choroba odbiera zainteresowanie członkami rodziny oraz budowania z nimi więzi. Życie kręci się wokół alkoholu oraz ludzi, którzy ułatwiają picie. Zaniedbanie dotyczy również pracy oraz wszystkich innych obowiązków. Członkowie rodziny oddalają się od siebie tworząc barierę. W domu panuje niezrozumienie, lęk oraz napięta atmosfera, która może wynikać z wahań nastroju alkoholika. Na skutek trudności rodzinnych u dzieci w dorosłym życiu może wystąpić syndrom DDA. Objawia się on w postaci nieumiejętności funkcjonowania w społeczeństwie. W domach alkoholików dochodzi do konfliktów, agresji, przemocy, które niszczą bezpieczną przestrzeń, którą powinien tworzyć dom. Leczenie alkoholika uzdrawia cały system rodziny. 

Jak wygląda alkoholizm?

  • Odczuwanie pragnienia sięgania po alkohol,
  • Trudność w kontrolowaniu spożywanej używki, 
  • Fizjologiczne objawy wynikające z odstawienia alkoholu, 
  • Wzrost tolerancji na alkohol, która umożliwia spożywanie większej ilości alkoholu,
  • Zaniedbywanie obowiązków oraz innych zainteresowań,
  • Picie alkoholu mimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie.

Jakie leczenie wdrożyć?

Alkoholizm to poważne schorzenie, które powinno być leczone jak najszybciej pod okiem doświadczonych specjalistów. Zauważenie objawów powinno skłonić do diagnozy. Im szybciej zostaną podjęte kroki, tym łatwiej będzie porzucić nałóg. Dobrym sposobem na początek jest skorzystanie z usługi odtruwania alkoholowego. Zabieg pomaga bezpiecznie porzucić alkohol i zmierzyć się z objawami odstawienia. 

Form leczenia jest wiele. Możemy zdecydować się na odwyk w zamkniętym ośrodku. Jest to doskonałe wyjście, które pomoże nam w zachowaniu trzeźwości. Dostępne są również psychoterapie wspomagane farmakoterapią oraz spotkania grup AA. Możliwości są bardzo spersonalizowane i można wybrać coś odpowiedniego do stanu pacjenta. Leczenie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć śmierci bądź poważnych problemów zdrowotnych. 

 

«
»