+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
alarmujace-sygnaly-o-alkoholizmie

Występowanie przynajmniej trzech z poniższych objawów powinno skłonić do wizyty u specjalisty, podczas której zostanie postawiona profesjonalna diagnoza dotycząca alkoholizmu. Uzależnienie rozwija się latami, dlatego warto obserwować każdą najsubtelniejszą zmianę w zachowaniu, aby odpowiednio zareagować. 

 • Występowanie głodu alkoholowego,
 • Picie alkoholu, aby uciszyć objawy, które wynikają z jego odstawienia lub zmniejszenia dawki,
 • Spożywanie alkoholu bez kontroli i umiaru,
 • Picie alkoholu w samotności,
 • Utrata pamięci związana z wydarzeniami, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu,
 • Wzrost tolerancji na alkohol,
 • Poszukiwanie okazji do picia w postaci coraz częstszych spotkań towarzyskich,
 • Pojawienie się ciągów alkoholowych,
 • Utrata przyjemności oraz zainteresowań,
 • Zaniedbywanie obowiązków zawodowych oraz rodzinnych,
 • Koncentracja swojego życia wokół alkoholu,
 • Ciągłe spożywanie alkoholu,
 • Problemy z zachowaniem trzeźwości przez dłuższy czas.

Co odpowiada za uzależnienie od alkoholu?

Za alkoholizm odpowiedzialne są między innymi trzy mechanizmy.

 • Pierwszy mechanizm – regulowania uczuć. Prowadzi do powstania głodu alkoholowego, który stanowi trudny objaw. W przypadku trudności z poradzeniem sobie z jakimś problemem mechanizm uaktywnia się i zachęca do spożycia alkoholu. Po wypiciu odczuwana jest chwilowa ulga, która nie rozwiązuje problemu, tylko go wycisza. W ten sposób powstaje błędne koło. 
 • Drugi mechanizm – iluzji i zaprzeczenia. Jego działanie opiera się na ignorowaniu szkodliwości alkoholu. Alkoholik nie przyjmuje do świadomości szkodliwości używki. Nie zdaje sobie także sprawy, że to właśnie on jest odpowiedzialny za potęgowanie wszystkich trudności. Mechanizm ten zaburza funkcje poznawcze i buduje mylne wyobrażenie związane ze spożywaniem alkoholu.
 •  Ostatni mechanizm – rozdwojonego i rozproszonego „ja”. Odpowiada za utratę kontroli nad życiem oraz decyzjami, które się podejmuje. Alkoholik podczas picia odczuwa wzrost poczucia własnej wartości. Wraz z zanikiem alkoholu to poczucie spada. Odpowiada to za odczuwanie niekorzystnych emocji i obniża samopoczucie. Alkoholik zna jedyny sposób na poprawę humoru – alkohol. Balansowanie między tymi stanami doprowadza do rozchwiania i utarty standardów moralnych. Uzależniony wysnuwa nierealne wnioski, że alkohol jest jedyną wartościową rzeczą w jego życiu. To z kolei doprowadza do przejęcia całkowitej kontroli przez alkohol. 

Alkoholizm – kłopoty ze sferą psychiczną. 

Alkohol stanowi zagrożenie dla całego organizmu. Prowadzi do wielu problemów w zakresie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Do najczęstszych problemów zalicza się funkcjonowanie podstawowych narządów – serca, nerek, płuca, żołądka oraz wątroby. Mało mówi się natomiast o problemach psychicznych alkoholików. Leczenie psychiki jest znacznie trudniejsze oraz wymagające. Nie ma jednej dobrej tabletki, która poradziłaby sobie z naszymi trudnościami psychicznymi. Alkoholicy cierpią na halucynozę alkoholową, która przejawia się poprzez słyszenie nierealnych głosów, wywołujących dyskomfort oraz zagrożenie. Generacja lęku jest silna, ponieważ bardzo często głosy namawiają chorego do wykonania jakiejś niebezpiecznej czynności. Analiza alkoholizmu pod kątem występowania trudności psychicznych powinna być znana każdej osobie, ze względu na silne zagrożenie życia oraz zdrowia. Nieleczona psychika odpowiada za wiele wypadków oraz śmierci. Alkoholizm w połączeniu z chorobą psychiczną stanowi duże ryzyko popełnienia samobójstwa. 

Najrozsądniejszą decyzją jest szybkie podjęcie się leczenia. Zerwanie z używką powinno przebiegać w obecności specjalistów, którzy znają się na problemach związanych z syndromem odstawienia. Niektóre objawy stanowią duży kłopot do samodzielnego poradzenia sobie. Nasz organizm jest mądry i dostosowuje się do warunków, jakie mu oferujemy. Adaptacja do alkoholu może spowodować różnorodne dolegliwości, jeżeli zrezygnujemy z używki. Lekarze zalecają odtruwanie alkoholowe, które oczyszcza organizm z zalegających toksyn oraz pomaga w walce z skutkami ubocznymi. Do najtrudniejszych objawów zaliczamy majaczenie alkoholowe. Odpowiedzialne jest za pojawienie się różnych zaburzeń psychicznych i fizycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Do majaczenia alkoholowego dochodzi w wyniku spożycia bardzo dużych ilości alkoholu. Wszelkie dolegliwości powodują lęk oraz strach, które często skłaniają do bezmyślnych działań. 

Alkoholicy bardzo często popełniają samobójstwa bądź dochodzi u nich do prób samobójczych. Samoleczenie jest zatem nieodpowiedzialną decyzją. Psychika stanowi znacznie poważniejszy problem, ponieważ nie jest tak prosta do zdiagnozowania oraz wyleczenia. 

Alkoholizm – odwyk. 

Odwyk zapewnia skuteczne leczenie alkoholizmu. Odbywa się w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym – w formie zamkniętej lub ambulatoryjnej. Przebywający tam specjaliści otaczają opieką wszystkich obecnych pacjentów. 

Odwyk budzi negatywne skojarzenia. Wiele osób boi się skorzystać z takiej oferty. Warto jednak zaznaczyć, że większość plotek jest nieprawdziwa, a odwyk to doskonałe miejsce, aby nauczyć się na nowo żyć. Przebywanie w ośrodku zamkniętym jest dobrym doświadczeniem dla każdego alkoholika. Fachowa pomoc oraz profesjonalna terapia powinny zachęcać do skorzystania z możliwości pobytu w ośrodku terapii uzależnień. Alkoholik bowiem potrzebuje stałej kontroli, przynajmniej na początku wychodzenia z nałogu. Rozpoczęcie leczenia jest możliwe, gdy alkoholik czuje się psychicznie gotowy i potrafi się przyznać do tego, że ma problem i potrzebuje skorzystać z pomocy. Efekty są możliwe, jeżeli pobyt w ośrodku jest nieprzymuszony i jest decyzją uzależnionego. Na oddziałach terapii mogą znajdować się osoby w różnych stadiach choroby. Co ciekawe, bardzo często zachodzi potrzeba, aby rodziny alkoholików również skorzystały z terapii. 

Przed skorzystaniem z odwyku warto zdiagnozować problem i dowiedzieć się, w jakiej w fazie się obecnie znajdujemy. Pomoże to specjalistom ułożyć odpowiedni plan leczenia. Odwyk zapewnia przyjazne warunki, w których alkoholicy uczą się wzajemnego zaufania. Terapie są grupowe i umożliwiają poznanie ludzi, którzy mają podobny problem. Na sukces pracuje przede wszystkim uzależniony, ponieważ to on musi jak najwięcej wynosić ze spotkań z lekarzem. Po zakończeniu leczenia na odwyku warto poszukać czegoś, co pozwoli przynajmniej na początku przyzwyczajać się do życia w trzeźwości. W tym celu można udać się na spotkania grup AA – anonimowych alkoholików lub skorzystać z indywidualnej terapii. Życie w całkowitej i dożywotniej abstynencji wymaga sporo starań od alkoholika. Znacznie łatwiej jest przetrwać każdy dzień, kiedy ma się wokół siebie wsparcie bliskich ludzi. Dbajmy zatem o relacje, które mogą nam uratować życie. Kluczowe jest również edukowanie się w kwestii alkoholizmu, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi choroby. Szerzenie wiedzy oraz faktów na temat choroby może być dobrym środkiem profilaktycznym. 

 

«
»