Podskórne podanie wszywki alkoholowej to prosta procedura medyczna, która wykonywana jest znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga. Jest to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, który nie wymaga okresu rekonwalescencji. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych aktywności oraz obowiązków zawodowych. Zaleca się, aby osoba po zabiegu nie podejmowała aktywności fizycznej przez okres około czternastu dni. Esperal wywołuje silne i nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu alkoholu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Do zabiegu podskórnego zaszycia wszywki alkoholowej nie trzeba szczególnie się przygotowywać. Główną zasadą, o której należy pamiętać to nie spożywanie alkoholu na dobę przed zabiegiem. Jego konsumpcja i nie powiadomienie o tym lekarza może wywołać silne i nieprzyjemne dolegliwości. Co za tym idzie kolejną zasadą jest to, że pacjent nie może być pod wpływem alkoholu podczas zabiegu.
Po zabiegu pacjent nie może spożywać alkoholu przez okres dwunastu miesięcy. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest podpisanie zgody na zabieg oraz wyrażenie świadomej zgody na zabieg. Po zabiegu pacjent powinien prawidłowo pielęgnować okolicę miejsca zabiegu. Lekarz oraz pielęgniarka udzielą wskazówek dotyczących prawidłowej higieny oraz pielęgnacji tych miejsc. Należy również zwrócić uwagę na prawidłową dietę po zabiegu. Warto również być uważnym i sprawdzać składy produktów, gdyż spożycie produktów spożywczych zawierających alkohol może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Należy pamiętać, żę wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Warto więc zwrócić się po pomoc do specjalisty i rozpocząć terapię leczenia uzależnień.
Kiedy wszywka zaczyna działać?
Wszywka alkoholowa zaszywana jest podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków. Lekarz umieszcza pod skórą pacjenta od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna, disulfiram uwalniana jest do krwioobiegu jednostki. Wszywka alkoholowa nie daje żadnych objawów, dolegliwości odczuwane są jedynie w przypadku spożycia alkoholu.
Pacjent, który poddał się zabiegowi podskórnego podania wszywki alkoholowej, nie powinien spożywać alkoholu. Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność.
Produkty, których należy unikać po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej
Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej należy unikać
- spożywania alkoholu
- spożywania słodyczy zawierających alkohol
- sosów, które zawierają alkohol oraz ocet
- płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu
- kremów i maści, które są rozgrzewające i zawierają alkohol
- leków na bazie alkoholu, w szczególności syropów przeciwkaszlowych
- leków na bazie alkoholu
- kosmetyków na bazie alkoholu
- perfum, które zawierają alkohol
- środków dezynfekcyjnych, które zawierają alkohol
- piw oraz win bezalkoholowych
Spożywanie wyżej wymienionych produktów może spowodować występowanie nieprzyjemnych dolegliwości oraz wystąpienia skórnych reakcji alergicznych.
Przetwory takie jak ogórki konserwowe warto zamienić na warzywa, które nie zostały przetworzone. Warto zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków oraz produktów spożywczych.
Warto również unikać spożywania piw bezalkoholowych, nie zawierają one alkoholu jednak mogą powodować nasilenie uzależnienia i powrót do nałogowego spożywania alkoholu.
Wszywka alkoholowa – higiena rany po zabiegu
Zabieg podskórnego podania Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie przez które umieszcza w ciele pacjenta tabletki z Esperalem. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Rana po prawidłowo wykonanym zabiegu powinna zagoić się szybko i bezboleśnie, warto jednak dbać o pielęgnację tego miejsca.
Lekarz oraz pielęgniarka po zabiegu wypiszą zalecenia dla pacjenta, których pacjent powinien przestrzegać.
- Przez okres dwóch tygodni po zabiegu pacjent ma zakaz kąpania się w basenach, jacuzzi, zbiornikach wodnych oraz brania kąpieli w wannie
- Lekarz zaleca pacjentowi kąpiel pod prysznicem z użyciem szarego mydła
- Po kąpieli pacjent powinien wytrzeć ranę jednorazowym ręcznikiem papierowym oraz zdezynfekować ją. Następnie pacjent powinien założyć jałowy opatrunek na ranę.
- Pacjent może dostać od lekarza zalecenie, aby w warunkach domowych wietrzyć ranę, czyli chodzić bez opatrunku
- Po zabiegu nie zaleca się wykonywania ciężkich prac fizycznych, dźwigania oraz podejmowania się aktywności fizycznej
- Po upływie od dziesięciu do czternastu dni od zabiegu należy udać się do lekarza w celu zdjęcia szwów.
Jakie objawy mogą wystąpić po spożyciu alkoholu?
Esperal jako substancja sama w sobie nie wywołuje żadnych objawów. Dolegliwości występują dopiero po spożyciu alkoholu. Wszywka alkoholowa zawiera substancję czynną, która uwalniana jest do krwiobiegu osoby posiadającej wszyty Esperal. Substancja czynna blokuje enzym, który odpowiedzialny jest za rozpoczęcie dehydrogenazy aldehydowej. Uniemożliwia to rozkład szkodliwego aldehydu octowego do nieszkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Nagromadzenie aldehydu octowego wywołuje nieprzyjemne dolegliwości takie jak:
- wymioty
- nudności
- drgawki
- biegunka
- drżenie mięśni
- kołatanie serca
- przyśpieszona akcja serca
- skoki ciśnienia
- potliwość
- zaczerwienienie skóry twarzy
- wzrost temperatury ciała
Spożycie dużej dawki alkoholu może wywołać nieodwracalne uszkodzenia organizmu takie jak marskość wątroby. W przypadku spożycia znacznej ilości alkoholu możliwa jest śmierć pacjenta, co zdarza się relatywnie rzadko. Objawy występują już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Utrzymują się do kilkunastu godzin. Im większa dawka spożytego alkoholu tym silniejsze objawy oraz dłuższy czas ich występowania.
Osoby, które posiadają wszywkę alkoholową oraz cierpią na epilepsję, cukrzycę, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.
Przed zabiegiem należy również powiedzieć lekarzowi o swoich schorzeniach oraz przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich wchodzą w silną reakcję z Esperalem.
Przeciwwskazania do stosowania wszywki alkoholowej
Nie każdy kwalifikuje się do zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej. Jej stosowanie zaleca się osobom, które podjęły świadomą decyzję o zmianie stylu życia i porzuceniu alkoholu.
Przeciwwskazania do zabiegu to:
- zaburzenia psychiczne, próby samobójcze, myśli samobójcze oraz psychozy – za wyjątkiem ostrych psychoz alkoholowych
- okres ciąży, karmienia piersią i planowania ciąży w najbliższej przyszłości
- uczulenie na disulfiram oraz którykolwiek składnik leku
- choroby sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca
- spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem
- stan upojenia alkoholowego w momencie zabiegu