+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
alkoholizm-jak-rozpoznac-chorobe

Choroba alkoholowa daje określone objawy, które w większości przypadków są wyraźne. Rozpoznanie niekiedy sprawia kłopot i nie jest takie oczywiste. Wiele zależy od specjalisty, do którego się wybieramy. Z tego powodu, powinniśmy przykładać wagę do lekarzy, na których się decydujemy. Z pewnością nie możemy tego robić samodzielnie, ponieważ nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji. 

Chorobę nie zawsze dostrzegamy w pierwszej fazie. Najczęściej wygląda ona niewinnie i niegroźnie. Nic nie wskazuje, aby dana osoba cierpiała na alkoholizm. W rzeczywistości choroba wyniszcza cały nasz organizm. Na rozpoznanie mają wpływ poniższe objawy.

 • Wewnętrzny mus do spożywania alkoholu,
 • Problemy z odmówieniem picia,
 • Brak kontroli nad wypijaną ilością,
 • Zwiększenie tolerancji na napoje alkoholowe, 
 • Picie w samotności, aby ukryć je przed innymi,
 • Poszukiwanie okazji do picia,
 • Utrata zainteresowań,
 • Koncentracja życia wokół alkoholu,
 • Popadania w ciągi alkoholowe, które trwają nawet kilka dni,
 • Picie od samego rana, aby zlikwidować kaca,
 • Niemożność odstawienia używki, ze względu na nieprzyjemne objawy z tym związane, 
 • Problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu – luki w pamięci, 
 • Odczuwanie głodu alkoholowego.

Jeżeli niektóre z objawów opisują Twój aktualny stan, to dla pewności warto zapytać się 

specjalisty. Działajmy szybko, zanim alkohol zepsuje całe nasze życie. Leczenie jest łatwiejsze na początku, niż w ostatnim stadium choroby. 

Alkoholizm – emocjonalny roller coaster 

Alkoholikowi towarzyszą różne skrajne emocje. To, w jaki sposób radzimy sobie z naszymi emocjami ma odzwierciedlenie w popadaniu w uzależnienia. Za alkoholizm bardzo często odpowiada gorszy okres w życiu. Kiedy dopada nas depresja, trauma lub mamy dużo stresu, zaczynamy poszukiwać różnego rodzaju odskoczni. Nie wiemy jednak co jest w danym momencie dla nas dobre, dlatego chwytamy się najprostszych rozwiązań. Czasami przez przypadek wychodzi, że alkohol wpłynął pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pozbawił nas nerwów. Mimowolnie zaczynami wierzyć, że z każdej sytuacji możemy wyjść, jeżeli spożyjemy alkohol. Dzisiejsze czasy to gonitwa za pieniędzmi oraz duży nakład obowiązków. Wyrwanie się od codziennych spraw jest kuszącą propozycją, którą stawia przed nami alkohol. 

Alkoholicy bardzo często zaczynają pić, przez swoją niestabilność emocjonalną. Ich dobry humor zaczyna wtedy zależeć od alkoholu. Każde złe samopoczucie zapijane jest alkoholem, co w konsekwencji prowadzi do wyrzutów sumienia. U pacjentów zanika pewność siebie, a samoocena gwałtownie spada. Poczucie beznadziei prowadzi ich w błędne koło, z którego nie potrafią samodzielnie wyjść. 

Emocje mają silny związek z funkcjonowaniem człowieka. Alkoholicy zmagają się wiecznie z negatywnymi odczuciami. Frustracja, agresja i rozdrażnienie na stałe goszczą w ich życiu. Ciężko jest porozmawiać szczerze z osobą uzależnioną, ponieważ zawsze reaguje impulsywnie. 

Kilka kroków w stronę zdrowia

Alkoholicy potrzebują pomocy, aby skutecznie wyleczyć zaburzenie. Trzymając się pewnych zasad można przetrwać nawet najcięższe chwile. Przede wszystkim, każda osoba, która cierpi na różne problemy psychiczne powinna być kontrolowana przez specjalistę. Jeżeli odczuwamy trudności w poradzeniu sobie z podstawowymi problemami życia codziennego, to nie czekajmy. Szybka reakcja pozwala uniknąć uzależnienia, które będzie dawało o sobie znać do końca życia. Choroba alkoholowa jest śmiertelna i pozostaje w ukryciu przez wszystkie lata. Możemy nad nią panować poprzez całkowitą abstynencję. Dzięki temu objawy nie ujawniają się i nie utrudniają funkcjonowania. 

W procesie zdrowienia ważne jest otoczenie chorego. Nasi znajomi, rodzina i przyjaciele mają związek z podejmowanymi przez nas decyzjami. Czasami nieświadomie przyjmujemy zdanie innych osób, które są dla nas ważne. Innym razem próbujemy dopasowywać się do otoczenia, poprzez robienie tego co grupa. Spożywanie alkoholu jest powszechne i wiele osób właśnie w ten sposób spędza swój wolny czas. Wybierając przyjaciół, alkoholik powinien zastanowić się nad wartościami, które mają stać się dla niego najważniejsze. 

Czas wolny to ważny moment w naszym życiu. Możemy się wtedy rozwijać bądź relaksować. Do nas należy wybór, jak będziemy go spędzać. Nie mając zainteresowań oraz rodziny nie zawsze mamy co zrobić z wolnym czasem. W jego trakcie myślimy o rzeczach, które wywołują w nas negatywne emocje. To prowadzi do częstszego spożywania alkoholu. Pamiętajmy, że sami jesteśmy panami własnego losu.

Problemy zdrowotne osób uzależnionych od alkoholu

Alkoholicy cierpią z powodu poważnych zaburzeń somatycznych oraz psychicznych. Nadużywanie alkoholu niszczy cały organizm. Narządy zaczynają gorzej pracować, a człowiek staje się osłabiony przez zalegające toksyny. Każdy układ z dnia na dzień zaczyna doświadczać poważnych uszkodzeń. Bardzo często zdarza się, że alkohol doprowadza do trwałych problemów ze zdrowiem, których nie da się już naprawić. Niektóre choroby możemy jedynie powstrzymać, ale nigdy nie znikną z naszego życia. 

Alkoholicy mają problemy z sercem oraz układem krążenia. System immunologiczny przestaje chronić się skutecznie przed bakteriami i wirusami. Alkoholicy stają się łatwą barierą do pokonania. Słaby organizm to pożywka dla znacznie trudniejszych chorób. Alkoholik to idealne podłoże do rozwoju nowotworów, które najczęściej prowadzą do szybkiej śmierci pacjenta. Kiedy każdy narząd przestaje poprawnie działać, alkoholik nie jest w stanie normalnie funkcjonować. 

Problem dla alkoholików stanowią także choroby wątroby i trzustki. Wątroba odpowiada za neutralizację alkoholu, a zatem odgrywa ważną rolę w procesie metabolizmu. Jej uszkodzenie uniemożliwia regenerację alkoholika. W każdym momencie może dojść do marskości, niewydolności i stłuszczenia wątroby, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. 

Szybkie wdrożenie leczenia pozwala uniknąć poważnych chorób, które i tak w końcu zaczną się ujawniać. Z początku choroby alkoholik nie doświadcza żadnych trudności. Choroby pojawiają się z czasem, gdy alkohol jest spożywany ciągle. Nie da się długo uciekać od konsekwencji alkoholizmu. 

Rezultaty terapii uzależnień od alkoholu

Leczenie alkoholizmu niesie ze sobą rezultaty tylko wtedy, gdy uzależniony jest gotowy na cały proces. Jeżeli zostaną dołożone wszystkie starania, a chory wyniesie z terapii wszystkie cele, które zostały od początku założone, to istnieje duże prawdopodobieństwo powodzenia. Tylko dobrowolna i nieprzumuszona terapia przynosi oczekiwane skutki. Nie da się zaciągnąć kogoś na siłę na odwyk. Takie rozwiązania nie mają większego sensu i okazują się krótkotrwałe. 

Dobrze odbyta terapia pozwala zacząć życie na nowo. W końcu, nowe schematy poprawnego funkcjonowania staną się codziennością. Na leczenie potrzeba jedynie czasu oraz odrobiny wiary. Nie zaszkodzi także wsparcie osób najbliższych. Każdy alkoholik ma szansę na pokonanie alkoholizmu. Dobre chęci to podstawa do działania. 

«
»