Najczęściej zadawane pytania
Strona Główna FAQ
1. Gdzie jest wszywany Esperal?
Zazwyczaj jest to okolica pośladkowa ze względu na fakt, iż jest to najbezpieczniejsze miejsce do umiejscowienia tabletki. W pośladku znajduje się najwięcej tkanek miękkich, co umożliwia na bardziej efektywne wchłanianie czynnych substancji leku. Chwilę po zabiegu Pacjent jest całkowicie zdolny do wykonywania swoich codziennych obowiązków.
2. Wszywka alkoholowa na NFZ - czy zabieg jest refundowany?
W Polsce zabieg implantacji Esperalu jest nierefundowany. Należy uiścić zapłatę za wstępną konsultację medyczną, oryginalny lek Disulfiram, znieczulenie miejscowe, a także w zależności od formy: antybiotyk oraz szwy.
3. Czego nie wolno spożywać w trakcie leczenia Esperalem?
Po zabiegu implantacji do organizmu zostaje uwalniany lek, który działa od około ośmiu do dwunastu miesięcy, co skutecznie wymusza awersję alkoholową. Należy unikać nie tylko napojów procentowych, ale wszelkich leków, słodyczy z alkoholem w składzie, a także octu.
4. Czy zostaje blizna po wszywce Esperalu?
Tak, po zabiegu zostaje ledwo widoczna blizna spowodowana nacięciem skóry (maksymalnie jedno centymetrowe).
5. Najczęstsze powikłania po wszyciu Esperalu
Pacjenci czasami skarżą się na infekcje rany pozabiegowej. Z tego powodu, w celu wyeliminowania ryzyka powstania ropnia, zaleca się skorzystanie z rozpuszczalnych szwów oraz przyjęcie domięśniowo antybiotyku. Sporadycznie obserwuje się reakcję alergiczną w formie wysypki w miejscu zaszycia leku.
6. Jak długo wchłania się Esperal?
W zależności od indywidualnych możliwości i uwarunkowań danego organizmu czas działania wszywki Esperal szacuje się od ośmiu do dwunastu miesięcy. W tym czasie lek całkowicie się wchłania, a następnie traci swoje działanie. Przyjmuje się, że już po ośmiu miesiącach można powtórzyć zabieg, jeżeli wystąpi taka potrzeba.
7. Czy na zabieg zaszycia jest wymagane skierowanie lub badania?
Nie, nie są wymagane badania ani skierowanie. Przed zabiegiem lekarz odbywa wywiad z pacjentem, który ma na celu wyeliminowanie potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.
8. Jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu?
Oprócz posiadania przy sobie dowodu osobistego, na zabieg implantacji należy przyjść trzeźwym, zachowując minimum 48 godzin abstynencji.
9. Wszywka alkoholowa - czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest całkowicie bez bolesny, odbywa się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent ma poczucie komfortu, a sama implantacja jest wykonywana sprawnie i szybko.
10. Czy po zabiegu implantacji Esperalu mogę prowadzić samochód?
Tak, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu po zabiegu. Niemalże od razu po jego ukończeniu można powrócić do swoich codziennych aktywności, ponieważ podanie Esperalu zalicza się do zabiegów małoinwazyjnych oraz mikrochirurgicznych.
11. Jakie są przeciwwskazania do wszywki?
Należy pamiętać, że ostateczną decyzję odnośnie kwalifikacji do zabiegu podejmuje tylko i wyłącznie lekarz medycyny.
Do najczęściej pojawiających się przeciwwskazań zalicza się: spożycie alkoholu, choroby układu krążenia, choroby nerek, niedokrwistość serca, przejście udaru lub zawału serca.