
Alkoholizm to trudny problem i dotyka nie tylko osoby uzależnionej. Cierpią również najbliżsi alkoholika, szczególnie jego domownicy. Uzależnienie wpływa na każdy aspekt życia chorego, zarówno na zdrowie, jak i ważne sprawy prywatne oraz zawodowe. Choć niejedna osoba może zdecydować się opuścić uzależnionego, niektórzy decydują się trwać przy nim i pomóc mu w podjęciu leczenia nałogu. Jest to jednak bardzo długi, wymagający i skomplikowany proces. Aby go ułatwić i przyśpieszyć, warto dowiedzieć się, jak raz na zawsze rzucić alkohol oraz poznać alternatywne metody wspierające leczenie alkoholizmu i pozwalające na kompleksowe podejście do tematu.
Alkoholizm – wpływ na życie uzależnionego i jego najbliższych
Choroba alkoholowa, inaczej nałóg alkoholowy lub po prostu alkoholizm, to jednostka niezwykle mocno wpływająca na całe życie uzależnionego oraz osób z jego najbliższego otoczenia. Polega na kompulsywnym spożywaniu alkoholu, ma charakter przewlekły i niestety pogłębia się z czasem.
Alkohol doprowadza do wielu poważnych problemów zdrowotnych – fizycznych i psychicznych. Jego regularne spożywanie może doprowadzić do ruiny nasze narządy wewnętrzne: wątrobę, trzustkę, nerki, serce, a nawet mózg. Uszkodzenie komórek powoduje nieodwracalne szkody, w efekcie czego chory może zmagać się w przyszłości np. z marskością wątroby, niewydolnością krążeniowo-oddechową lub poważnym upośledzeniem umysłowym. W skrajnych przypadkach, najczęściej wskutek ostrego zatrucia alkoholowego lub niewydolności narządów, alkoholizm doprowadza nawet do śmierci.
Oprócz tego osoba uzależniona, stopniowo popadająca w alkoholizm, zaczyna coraz bardziej zaniedbywać swoje obowiązki. Porzuca zainteresowania, może nie stawiać się w miejscu pracy, a kontakty z najbliższymi narażone są na konflikty i znaczny uszczerbek.
W efekcie alkoholizm sieje spustoszenie w życiu osób dotkniętych tym problemem. Wiele osób decyduje się opuścić alkoholika, nie będąc na siłach mu pomóc – jest to oczywiście w wielu przypadkach zrozumiała i jedyna dobra decyzja. Niemniej niektórzy decydują się wesprzeć alkoholika w chorobie i pomóc mu wszelkimi dostępnymi sposobami. W takiej sytuacji warto mieć na uwadze, że próba wyleczenia alkoholika musi mieć charakter kompleksowy, aby zwiększyć jej powodzenie.
Tradycyjne metody leczenia alkoholizmu
Oczywiście najlepszym i najefektywniejszym sposobem radzenia sobie z nałogiem alkoholowym będzie udanie się na terapię odwykową do odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień. To tam alkoholik musi poddać się okresowi trzeźwienia, podczas którego zostanie udzielone mu profesjonalne wsparcie i przejdzie przez ułożony przez specjalistów program leczenia.
Jednakże pierwszym krokiem do podjęcia specjalistycznego leczenia będzie uświadomienie sobie przez alkoholika problemu, z jakim się zmaga. W tym celu na pewno nie pomogą szantaże emocjonalne, groźby ani pouczanie alkoholika. Jeżeli chcemy mu realnie pomóc i zachęcić do podjęcia leczenia, powinniśmy okazać mu wsparcie – jednocześnie jednak nie należy godzić się z nałogiem osoby uzależnionej. Należy uświadomić mu, że to do niego należy decyzja o tym, co zrobi z własnym życiem.
Pamiętajmy, że nie powinniśmy w tym procesie stać się ofiarą współuzależnienia – to alkoholik musi chcieć wyzdrowieć, a my nie możemy ani kontrolować tego procesu, ani stać się od niego zależni, dostosowując pod niego całe życie.
Terapie alternatywne leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to problem niezwykle złożony, gdyż odpowiada za niego wiele czynników. Leczenie w wielu przypadkach może okazać się zbyt długie, aby alkoholik pozostał wystarczająco zmotywowany przez cały ten proces. Z pomocą mogą przyjść różne terapie alternatywne, które od lat coraz częściej są stosowane jako dodatek do leczenia – zatem należy pamiętać też, że mimo wszystko podstawą w leczeniu uzależnienia od alkoholu powinna być odpowiednio dobrana psychoterapia.
Terapie alternatywne polegają przede wszystkim na wsparciu dobrego samopoczucia alkoholika, które ma mu pomóc wytrwać w trudnym procesie leczenia. Wśród takich metod pojawiają się:
- terapia mindfulness – inaczej coraz popularniejsza terapia uważności, której celem jest wyciszenie umysłu i zwiększenie świadomości chwili obecnej, a w efekcie reedukacja nadmiernego stresu,
- dogoterapia – specjaliści od lat są zdania, że towarzystwo ukochanych czworonogów wpływa pozytywnie na samopoczucie – warto więc zacząć spędzać aktywnie czas ze swoim zwierzakiem, wyjść z nim na spacer i pobawić się, a na pewno zaowocuje to mnóstwem radości w życiu,
- arteterapia – czyli terapia poprzez sztukę, metoda od lat wykorzystywania w trakcie leczenia uzależnień; opiera się na wyrażaniu swoich emocji poprzez sztukę.
Oprócz tych coraz bardziej znanych metod alternatywnych, warto także zachęcać uzależnionego do rozwijania swoich zainteresowań – np. sportu, czytania książek czy podróżowania. Tego typu zajęcia nie tylko są rozwijające, ale mogą pomóc w poradzeniu sobie z własnymi myślami i wpływać pozytywnie na całokształt leczenia.
Jak wywołać wstręt do alkoholu?
Jedną z niecodziennych metod pomocy osobie uzależnionej jest próba obrzydzenia jej alkoholu. Choć jest to próba pełna desperacji, w niektórych przypadkach może wspomóc proces leczenia alkoholizmu. Poznaj sposoby wzbudzania wstrętu u innych do alkoholu.
- Stale przypominaj o wysokim ryzyku uszkodzenia któregoś z narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby, trzustki, serca i mózgu. Podkreślaj jednocześnie istotne funkcje tych organów, które odpowiadają za utrzymanie nas przy życiu. Nie przebieraj w słowach i ze szczegółami opowiadaj o procesie niszczenia komórek w naszym organizmie.
- Mów o zwiększonym prawdopodobieństwie zachorowania na nowotwór. Zwróć szczególną uwagę na raka jamy ustnej, gardła, przełyku i wątroby, a także niemal nieuleczalnego raka trzustki.
- Przestrzegaj przed zwiększoną szansą na zachorowanie na choroby psychiczne, takie jak schizofrenia czy depresja, a także innymi rodzajami upośledzenia umysłowego.
- Pokaż zdjęcia, nagrania lub relacje z wypadków, do których ktoś doprowadził pod wpływem alkoholu – zwłaszcza tych śmiertelnych.
- Odszukaj wypowiedzi osób, które wyszły z nałogu. Często opowiadają one o tragicznych historiach ze swojego życia, do których doszło przez alkohol.
Jak przestać pić? 12 kroków – program Anonimowych Alkoholików
Już w 1940 roku Anonimowi Alkoholicy stworzyli program dwunastu kroków. Jest to zasada 12 kroków, które należy wykonywać jeden po drugim na drodze do pozostania w trzeźwości. Podstawowymi założeniami tego programu są akceptacja, wiara i chęć niesienia pomocy innym, lecz w myśl programu należy przejść przez wszystkie 12 kroków, aby osiągnąć pełnię szczęścia. Oto one:
- Przyznaj się do problemu z alkoholem.
- Uświadom bliskich.
- Walcz z lękiem i przymusem kontrolowania.
- Przeanalizuj swoje błędy i wady.
- Mów o nich otwarcie.
- Zaakceptuj swoje wady.
- Otwórz się na wsparcie Siły Wyższej.
- Sporządź listę osób, które skrzywdziłeś i którym pragniesz zadośćuczynić.
- Zadośćuczyń tym, których skrzywdziłeś.
- Poczyń rachunek sumienia.
- Znajdź i odbuduj więź z Siłą Wyższą.
- Nieś przesłanie innym alkoholikom.
Jest to program ułożony z myślą o wyjściu z nałogu w duchu chrześcijańskim i humanistycznym, więc program ten może okazać się nieprzekonujący dla każdego. Jest to jednak kompleksowy plan, który może poszerzyć perspektywę na otaczający alkoholika świat. Warto więc spróbować go przedstawić osobie uzależnionej i zachęcić do podjęcia tych kroków, zwłaszcza jeśli taka osoba przeszła już przez pozostałe, najważniejsze etapy leczenia i aktualnie znajduje się na drodze swojej trzeźwości.