+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
Jak zmniejszyć ucisk w głowie po alkoholu?

Ból głowy należy do najczęściej zgłaszanych dolegliwości na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Intensywny ból głowy odczuwa się nie tylko podczas kontaktu z bodźcami, jak światło i dźwięk, ale również podczas spoczynku. Ciężko jest walczyć z tym symptomem uciążliwego kaca, gdyż za jego rozwój odpowiedzialne jest kilka mechanizmów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szybko zmniejszyć ból głowy po alkoholu, czytaj dalej!

Dlaczego po alkoholu boli głowa?

Nieprzyjemny ból głowy powoduje  rozszerzenie naczyń krwionośnych, które zaopatrują mózg w krew, oraz toksyczne związki powstałe w organizmie podczas metabolizowania substancji alkoholowych. 

Permanentne spożywanie alkoholu może doprowadzić do szeregu zmian w ludzkim organizmie – strukturalnych, biochemicznych i metabolicznych. Etanol działa bardzo szkodliwie na funkcjonowanie wielu organów wewnętrznych; może upośledzać wątrobę, nerki, żołądek, trzustkę, serce i mózg. 

Kac, czyli bardzo nieprzyjemny skutek spożycia alkoholu

Kac jest zespołem objawów, które pojawiają się zwykle po kilku godzinach od momentu spożycia dużej ilości alkoholu. Wtedy stężenie etanolu we krwi spada. Symptomy kaca bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. 

Dlaczego spożywanie alkoholu prowadzi do bólu głowy?

Do bólu głowy na kacu doprowadza odwodnienie organizmu, do którego dochodzi podczas spożywania alkoholu. Wtedy następuje znaczna utrata wody przez zahamowanie wydzielania hormonu antydiuretycznego, inaczej nazywanego wazopresyną. Odwodnienie prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych, a zwłaszcza tych mieszczących się w obrębie naszego mózgu. To prowadzi do wspomnianego tępego bólu głowy, będącego jednym z najgorszych objawów kaca. Razem z wodą, organizm podczas spożywania alkoholu traci też ważne elektrolity. Do bólu głowy może prowadzić też niedobór jodów sodu, potasu, magnezu, wapnia. Takie zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej odpowiada też za inne objawy zatrucia alkoholowego, jak osłabienie, nadmierne uczucie pragnienia lub zmęczenie.

Istotne jest również działanie toksycznych metabolitów obecnych w alkoholu lub substancji śladowych, jak tanina czy histamina. Alkohole ciemne, do których należy brandy lub czerwone wino, są bogate w kongenery, tj. produkty uboczne fermentacji alkoholowej. To one mogą okazać się źródłem bólu głowy, a zwłaszcza u ludzi nadwrażliwych na różne związki chemiczne czy tych cierpiących na migreny.

Jak poradzić sobie z bólem głowy na kacu?

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu! Warto zaopatrzyć się w butelkę wody i co jakiś czas ją pić – nawet wtedy, gdy nie odczuwamy potrzeby. Niestety, takie działanie jednak nie zlikwiduje uporczywego bólu głowy. Na załagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości kaca składa się wiele czynników i wymaga to kompleksowego działania. Lepszym pomysłem od sięgnięcia po zwykłą wodę w tym przypadku będzie zaopatrzenie się w napój izotoniczny – nawodni on organizm, uzupełni niedobór elektrolitów i wyrówna poziom glikemii we krwi. W sklepach dostępne są gotowe napoje izotoniczne, po które można sięgnąć, lecz lepszym rozwiązaniem będzie spożycie jednego z naturalnych izotoników: np. wody z cytryną, miodem i solą. Dobrym pomysłem będzie również napicie się soku pomidorowego czy wody kokosowej.

Nie bierz tabletek przeciwbólowych!

Na pewno wiele razy podczas rannego kaca pomyślimy o załagodzeniu bólu głowy tabletkami przeciwbólowymi. Warto jednak pamiętać, że ten wybór nie jest dobry dla naszego organizmu. Niektóre leki przyjmowane podczas zatrucia alkoholowego mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia – nawet te przeciwbólowe, dostępne bez recepty. 

Na pewno powinno się zrezygnować z przyjmowania preparatów z paracetamolem. Alkohol zmienia bowiem metabolizm wątrobowy owego leku, a to prowadzi do wykazywania jego toksycznego działania na ten organ. Przyjęcie paracetamolu podczas kaca może prowadzić do zatrucia, a nawet do ciężkiej niewydolności wątroby.

Odtrucie alkoholowe – czym jest? Czy to dobry sposób na kaca? 

Na szczęście kac przechodzi sam po kilkunastu godzinach, ale czy każdy chce na to czekać? Co w przypadku, kiedy liczy się czas, bo tego dnia mieliśmy zaplanowane np. ważne wydarzenie, a zatrucie alkoholowe sprawia, że nie możemy ruszyć się z łóżka? Domowe sposoby mogą zmniejszyć intensywność kaca, ale nie wyleczą go całkowicie. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i nie spędzić całego dnia na bólu i w towarzystwie nieprzyjemnych objawów. Odtrucie alkoholowe to najskuteczniejsza metoda leczenia kaca. Na czym ono polega?

Odtrucie alkoholowe to nic innego, jak terapia przy użyciu kroplówek dożylnych. Lekarz podaje pacjentowi substancje odżywcze i leki do krwiobiegu. Dzięki temu osiągają one całkowitą biodostępność i działają bardzo szybko. Już po godzinie kac znika całkowicie. 

Odtrucie alkoholowe ma również wielokierunkowe działanie. Odpowiedni dobór kroplówek pozwala na:

  • Wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu
  • Nawodnienie i detoksykacje organizmu
  • Uzupełnienie niedoboru witamin z grupy B
  • Przywrócenie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi
  • Przyśpieszenie regeneracji wątroby
  • Neutralizację stresu oksydacyjnego
  • Doraźne działanie przeciwbólowe i przeciwwymiotne 
  • Przyśpieszenie regeneracji układu nerwowego i wątroby

Usługa odtrucia alkoholowego jest dostępna niemal w każdym większym mieście w naszym kraju. W Warszawie takie leczenie kaca oferuje co najmniej kilkanaście gabinetów. Warto pamiętać o tym, że odtrucie alkoholowe, mimo bycia zabiegiem szybkim i nieskomplikowanym, może nieść za sobą ryzyko powikłań. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć wybór kliniki czy gabinetu oferującego odtrucie alkoholowe. 

Co jeszcze może pomóc w złagodzeniu objawów kaca, a co za tym idzie – bólu głowy?

Tak naprawdę jedynym w pełni skutecznym środkiem pomocnym na ból głowy jest unikanie nadużywania alkoholu. Wiadomym jest, że każdy ma swoje zdanie a propos sposobów na kaca i tego, które z nich są najbardziej skuteczne. Niezależnie od tego, co zaproponują nam inni, po spożyciu alkoholu w nadmiernych ilościach każdy człowiek jest narażony na kaca i ból głowy, który jest jednym z jego najczęstszych objawów. 

  • Unikaj nadużywania alkoholu 
  • Nie pij alkoholu na pusty żołądek. 
  • Jedz tłuste potrawy, to spowalnia proces przyswajania alkoholu przez organizm.
  • Podczas spożywania alkoholu staraj się pić dużo wody – to pomoże zapobiec odwodnieniu. Po wypiciu jednej szklanki alkoholu, wypij jedną szklankę wody.
  • Zjedz pełnowartościowe śniadanie na drugi dzień i pij dużo płynów.
  • Pójdź na spacer, który pozwoli Ci się orzeźwić i doda niezbędnej energii.

Odczuwany w momencie trwania kaca ból głowy jest wyraźnym objawem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Najlepszym środkiem, który zapobiegnie pojawieniu się uporczywego bólu głowy, jest po prostu umiar w piciu. Kac to nie jest jedyny niepożądany skutek spożywania alkoholu. Alkohol wywołuje szereg niekorzystnych zjawisk dla organizmu, takich jak np. uszkodzenie wątroby i nerwów albo niewydolność serca.

«