
Wszystko jest w porządku, dopóki po prostu dobrze się bawimy. Zabawa jednak lubi niespodziewanie się wydłużać, a my budzimy się następnego dnia, nagle uświadamiając sobie, że powinniśmy jak najszybciej doprowadzić się do stanu trzeźwości. Wprawdzie nie ma magicznych sposobów na to, aby już po kilku godzinach móc bezpiecznie wsiąść za kierownicę albo wrócić do pracy, jednakże istnieją sposoby, aby przyspieszyć proces trzeźwienia przynajmniej do takiego stanu, w którym będziemy mogli stanąć na własne nogi. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kilka sposobów na to, jak szybciej wytrzeźwieć.
Jak szybko wytrzeźwieć?
Jak wytrzeźwieć szybko i w bezpieczny sposób? Czy jest to w ogóle możliwe? Chociaż powszechnie mówi się o istnieniu sposobów na szybkie trzeźwienie, niestety tak naprawdę nie mają one tak dużego wpływu, aby w ciągu kilku godzin od spożycia alkoholu już móc wsiąść za kółko. Proces trzeźwienia i metabolizowania alkoholu jest niestety zdecydowanie dłuższy niż czas picia i wchłaniania alkoholu przez organizm.
Istnieją jednak pewne sposoby, aby przyspieszyć metabolizm, który odpowiada między innymi za czas rozkładu etanolu we krwi. Są to więc sposoby związane nie tyle z przyspieszeniem trzeźwienia, co z przyspieszeniem procesu przemiany materii w naszym organizmie. Oto najlepsze sposoby, aby przyspieszyć te procesy:
- Picie wody mineralnej. Alkohol etylowy wpływa na ograniczenie działania wazopresyny – hormonu odpowiedzialnego za wodną gospodarkę organizmu. Wówczas po spożyciu alkoholu wydalamy wraz z moczem znacznie więcej wody niż zazwyczaj. W konsekwencji dochodzi do odwodnienia organizmu, co pogłębia efekty upojenia alkoholowego. Warto dodać, że picie wody przyspiesza metabolizm, więc jej spożycie nie tylko nawodni organizm, ale i wspomoże proces oczyszczania z toksyn. Dzięki temu wspomożemy wątrobę w trawieniu substancji alkoholowych. W celu odpowiedniego nawodnienia organizmu warto postawić na wodę mineralną lub na elektrolity.
- Ciepły posiłek. Najlepiej sprawdzą się potrawy z jajek, zupy, a nawet łosoś. Ciepłe posiłki nie tylko rozgrzeją organizm, ale również przyspieszą proces trawienny. Jednakże dużą zaletą produktów takich jak jajka czy łosoś jest cysteina – aminokwas, który wspomaga detoksykację organizmu.
- Glukoza. Skutecznym sposobem na wypłukanie alkoholu z organizmu jest przyjęcie glukozy. Dlaczego? Kiedy dochodzi do rozkładu alkoholu w naszym organizmie, wątroba nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić syntezy cukrów, czego następstwem jest hipoglikemia. Rozwiązaniem jest więc przyjęcie glukozy, która dostarczy organizmowi odpowiedniej dawki energii, co wspomoże procesy odtruwania. Glukozę można kupić w aptece – wystarczy rozpuścić ją w wodzie.
- Soki warzywne. Takie napoje to doskonały i smaczny sposób dostarczenia organizmowi niezbędnych witamin oraz substancji odżywczych, co pomoże postawić nas na nogi. Świetnym wyborem będzie sok pomidorowy.
- Zimny prysznic. Dodatkowym czynnikiem, który pozwoli zwiększyć naszą sprawność, może okazać się chłodny lub zimny prysznic. Nie wpłynie on jednak na zawartość alkoholu w naszej krwi, może jednak sprawić, że poczujemy się lepiej i zwiększy się nasza sprawność.
Dzięki tym działaniom wątroba będzie mogła działać sprawniej, co pozwoli szybciej usunąć etanol z organizmu. Na pewno nie przyspieszy to tego procesu jakoś znacznie, lecz na pewno go ułatwi.
Od czego zależy czas trzeźwienia po alkoholu?
Czas trwania stanu upojenia zależy od wielu czynników. Nie tylko rodzaj alkoholu – wódka, piwo, wino – i jego procentowa zawartość w trunku mają wpływ na czas trzeźwienia. Czynników jest tak naprawdę wiele. Oto kilka z nich:
- ilość spożytego alkoholu,
- moc spożytego napoju alkoholowego (procentowa zawartość alkoholu w trunku),
- wiek, płeć oraz waga (w tym budowa ciała – większa ilość tkanki mięśniowej wpływa na zwiększenie odporności na działanie czystego alkoholu),
- częstotliwość i tempo picia,
- rodzaj spożytego posiłku przed spożyciem alkoholu lub jego brak – pusty żołądek powoduje większą podatność na alkohol, z kolei tłuste potrawy wpływają na spowolnienie wchłaniania alkoholu do krwi (a co za tym idzie: wydłużenie czasu trzeźwienia, wbrew powszechnie panującym mitom),
- stan fizyczny organizmu,
- poziom zmęczenia,
- przyjmowane leki,
- choroby,
- indywidualna tolerancja organizmu na alkohol.
Nie da się określić, ile czasu potrzeba, aby całkiem pozbyć się alkoholu z organizmu – jest to zależne od zbyt wielu czynników. Orientacyjnie można przyjąć, że wątroba pozbywa się średnio 0,15 promila alkoholu na godzinę, jednakże wartość ta jest zależna od indywidualnych predyspozycji danej osoby.
Czy odpowiednie oddychanie pomaga wytrzeźwieć?
Wątroba odpowiada za metabolizm ponad 90 procent substancji alkoholowych. Etanol zostaje wówczas rozłożony do jego pochodnych i w ten sposób usunięty z organizmu. Pozostałe kilka procent wydalamy z moczem oraz wydychanym powietrzem.
W związku z tym powstały pewne teorie dotyczące tego, że prawidłowy sposób oddychania mógłby przyspieszyć proces trzeźwienia. Jak się okazuje, jest to prawda. Okazuje się, że cięższy i szybszy oddech może przyspieszyć usuwanie alkoholu z organizmu o co najmniej trzy razy. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tu o tak zwaną hiperwentylację, która może doprowadzić do utraty przytomności ze względu na nadmiar wydychanego dwutlenku węgla.
Niestety, metodę tę opracowali kanadyjscy naukowcy i jak się okazuje, do oddychania, o którym mowa, potrzeba specjalnego urządzenia. To ono pozwala na hiperwentylację przy jednoczesnym uzupełnianiu dwutlenku węgla. Choć samo urządzenie jest proste w założeniu, to jednak metoda odpowiedniego oddychania w celu szybszego wytrzeźwienia nie jest czymś, co należy przeprowadzać samemu w domu.
Kiedy można prowadzić po alkoholu?
W celu upewnienia się, czy już możemy prowadzić samochód, najlepiej będzie nie zawierzać własnym obliczeniom ani kalkulatorom internetowym – najlepszym sposobem będzie skorzystanie z tradycyjnego alkomatu, który odda miarodajny wynik zawartości promili alkoholu w naszej krwi.
Należy wiedzieć, że wedle polskiego prawa o stanie nietrzeźwości świadczy:
- zawartość alkoholu we krwi przekraczająca 0,5 promila,
- zawartość alkoholu przekraczająca 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza,
- albo ilości prowadzące do tych powyższych.
Istnieje jednak również pojęcie stanu wskazującego na spożycie alkoholu – wówczas grozi wykroczenie związane z prowadzeniem pojazdu w takim stanie. O stanie wskazującym na spożycie alkoholu mówimy, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila lub wynosi 0,1-0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
Jak zregenerować organizm po alkoholu?
Proces trzeźwienia organizmu to również jego odpowiedź na jego regenerację. W celu wytrzeźwienia, a także dojścia do siebie na kacu, przede wszystkim należy wypocząć. Do pełnej regeneracji należy jednak podejść kompleksowo – oprócz odpowiedniego nawodnienia i spożycia pełnowartościowych pokarmów, warto wspomóc się domowymi sposobami, takimi jak:
- zielona herbata,
- kurkuma,
- goździki.
Te domowy środku świetnie wspomagają procesy detoksykacji organizmu, mają też właściwości przeciwzapalne. Warto więc je wprowadzić dla przyspieszenia procesu trzeźwienia.