+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu

Z reguły suto zakrapiane imprezy wspomina się jeszcze na następny dzień, szczególnie jeżeli przesadzi się z jego ilością, doprowadzając się na następny dzień do kaca. Można tutaj mówić o jego dwóch rodzajach – kacu moralnym, a także o objawach, które pojawiają się podczas trzeźwienia.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że każda pełnoletnia osoba chociaż raz doświadczyła efektów przesadzenia z nadmierną ilością napojów procentowych. Oczywiście, u każdej osoby skutki te będą przebiegać inaczej. Raz będą bardziej dotkliwe, raz mniej. Za jednym razem człowiek upije się dość delikatnie, za drugim dozna tzw. urwanego filmu, tracąc nad swoim zachowaniem kontrolę. Warto wyjaśnić przyczyny od których zależy stopień upicia alkoholowego.

Może się zdarzyć tak, że podczas imprez okolicznościowych, np. podczas wesel, kiedy wypije się dość dużo wysokoprocentowego trunku, człowiek czuje się zaskakująco dobrze i nie odczuwa znacznego upojenia alkoholowego. Często okazuje się, że jest to związane z niemieszaniem rodzajów alkoholu. Z kolei znane są także przypadki, kiedy człowiek podczas dobrej zabawy sięga po wszelkie dostępne trunki. Szczególnie widziane jest to w klubach. Kolejno do żołądka wlatuje piwo, wino, a także różne typy drinków. Efektem takiego zachowania jest zatrucie alkoholowe, które skutecznie uniemożliwia wstanie następnego dnia z łóżka. Powyższe obserwacje pozwalają postawić hipotezę, że przyczyną większego natężenia upojenia alkoholowego i silniejszego odczuwania kaca jest mieszanie alkoholu. Niestety, należy jasno podkreślić, że spożywanie jedynie jednego, wybranego rodzaju gwarantuje brak późniejszych nieprzyjemnych objawów, to jedynie często powtarzany mit.

Nie jest prawdą, że mieszając rodzaje alkoholi, mamy potem większego kaca

Złe samopoczucie warunkowane jest poprzez spożycie nadmiernej ilości alkoholu. Przy czym pijąc mieszając ze sobą poszczególne alkohole można szybciej się upić, a dodatkowo stracić kontrolę nad ilością spożytego etanolu, co przekłada się na wyższy stopień upicie, a więc i większego kaca.

Podczas łączenia różnych gatunków alkoholu należy wziąć pod uwagę czas trwania picia. Oczywistym jest, że więcej czasu człowiek poświęci na spożycie kufla piwa. Szybciej skończy się lampka wina, a shot lub drink skończy się w mgnieniu oka. Z tego powodu należy zachować rozwagę i czujność, zwłaszcza pod koniec imprezy, ponieważ jest to moment, kiedy percepcja i postrzeganie zostaje w pewien sposób zaburzone. Warto zauważyć, że podczas mieszania piwa z np. pięćdziesiątką, człowiek posiada jeszcze w żołądku alkohol, który nie został strawiony. W ten sposób upija się znacznie szybszym tempie. Dość ważnym aspektem jest to, w jaki sposób organizm reaguje na poszczególny rodzaj alkoholu. Każdy człowiek wykazuje tutaj indywidualne predyspozycje. Jedna osoba będzie gorzej reagować na wysokoprocentowe trunki, inna z kolei będzie źle czuć się po winie. Mieszając alkohole człowiek odbiera sobie możliwość przewidzenia sposobu reakcji jego organizmu, szczególnie w sytuacji, kiedy próbuje nowych, jeszcze nieznanych trunków, ponieważ w praktyce może okazać się, że organizm może na nie źle zareagować, doprowadzając do szybszego upicia się.

Decydując się na sięgnięcie po alkohol podczas spotkać okolicznościowych należy zachować umiar i rozsądek. Spożywanie wszelkich napojów, jakie zaproponują towarzysze zabawy może mieć nieprzewidywalne i nieprzyjemne skutki.

Przyczyny kaca

Kac, jak i zatrucie alkoholowe, to fizyczne objawy, które obserwuje się kilka godzin po nadmiernym spożyciu alkoholu. Ich natężenie jest najbardziej dokuczliwe, kiedy stężenie alkoholu we krwi zaczyna spadać do poziomu bliskiemu zeru, przy czym stan ten może utrzymywać się nawet 24 godziny. Kiedy człowiek wypije za dużo alkoholu, jego wątroba za pomocą enzymu trawiącego dokonuje przemian metabolicznych alkoholu, rozkładając go do toksycznej postaci aldehydu octowego, który jest głównym winowajcą zatrucia alkoholowego. Im więcej alkoholu człowiek spożyje, tym stężenie aldehydu jest wyższe, przez co objawy się nasilają, powodując coraz gorsze samopoczucie na następny dzień. Samo pojęcie „kac” jest terminem nienaukowym, które stosowane jest wobec szeregu nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Warto także dodać, że kac nabiera na sile, kiedy organizm jest odwodniony. Mózg i neurony, wchodzące w skład centralnego układu nerwowego są wyjątkowo wrażliwe na działanie odwodnienia. Zaczynają się one obkurczać, przez co pojawia się silny ból głowy.

Objawy kaca

Problem komplikuje moczopędność alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ poprzez jego działanie zostaje zahamowany hormon antydiuretyczny, który odpowiada za zwrotne wchłanianie wody w moczu, który powstaje w nerkach. Kiedy go brakuje, nerki usuwają zawartą w moczu wodę, którą organizm powinien wchłonąć na własne potrzeby. W ten sposób powstaje odwodnienie. Dodatkowo, ze wzmożonym wydalaniem moczu, z organizmu usuwane są takie pierwiastki jak sód i potas.

Odwodnienie, o ile ma łagodny i umiarkowany stopień, daje o sobie znać pod postacią następujących objawów:

 • Ogólne odczucie osłabienia,
 • Zawroty głowy,
 • Ból głowy,
 • Nadmierne pragnienie,
 • Dodatkowo, obniżony poziom niezbędnych jonów daje objawy: zmęczenia, drżenia mięśni, uczucia kołatania serca.

Z kolei opisując zjawisko kaca, można wyszczególnić takie objawy jak:

 • Odwodnienie,
 • Ból głowy,
 • Znużenie,
 • Niepokój,
 • Spadek apetytu,
 • Nadwrażliwość na bodźce słuchowo-wzrokowe,
 • Mdłości,
 • Drżenie mięśni i kończyn,
 • Wzmożone pragnienie.

Jak leczyć kaca?

W Internecie i w innych mediach co chwila, szczególnie w okresie wakacyjnym lub przy okazji tak zwanych „długich weekendów”, ludzie bombardowani są kolejnymi, wymyślnymi sposobami na uniknięcie lub wyleczenie kaca. Jedne z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Istnieje kilka domowych sposób na tę przypadłość, apteki wyposażone są w różne specyfiki dostosowane do potrzeb osób z objawami zatrucia alkoholem. Prawda jest jednak taka, że ich skuteczność w większości jest stosunkowo niewielka. Najlepiej sprawdzi się tutaj nawadnianie, odpoczynek, a także zdrowy, zbilansowany posiłek. Z kolei w przypadku leków należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie warto z rozwagą podchodzić do aspiryny, iuprofenu i paracetamolu, ponieważ każdy z tych specyfików charakteryzuje się pewnym działaniem ubocznym. Przykładem może być ryzyko wystąpienia krwawienia z żołądka, a także ryzyko związane z możliwością uszkodzenia nerek i wątroby. Mogą się one zaostrzyć w sytuacji, kiedy w organizmie danej osoby jeszcze znajdują się pozostałości alkoholowe. Warto zaznaczyć, że jedynym sposobem, który w bezpieczny sposób pozwoli przejść przez kaca, pozwalając uzupełnić utracone jony, a także nawodni organizm jest odtruwanie alkoholowe. 

Jak uchronić się przed kacem?

Aby uchronić się przed kacem lub znacząco obniżyć jego dokuczliwość i natężenie warto stosować się do kilku zasad, które wyszczególnione są poniżej:

 • Podczas spotkania zakrapianego alkoholem warto pić wodę,
 • Należy kontrolować ilość wypitych porcji alkoholu, a do samego picia podchodzić racjonalnie,
 • Należy spożywać alkohol jedynie podczas posiłków, nigdy na pusty żołądek,
 • Jeżeli kac już się przytrafił, należy dużo odpoczywać, spróbować się zdrzemnąć, pić dużo wody i zjeść coś,
 • Jeżeli tego nie potrzebujesz, nie zażywaj leków, ponieważ dodatkowo obciążają one organizm,
 • Zawsze należy kierować się rozwagą, rozsądkiem i umiarem.

 

«
»