+48 732 082 809 ul. Fabryczna 29/1, 61-512 Poznań
menu
Cug alkoholowy - historie osób, które go pokonały

Alkoholizm jest uzależnieniem prowadzącym do powstania wielu innych chorób, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym. Chorobę alkoholową zalicza się do tych o charakterze przewlekłym, powodujących zaburzenie komfortu życia nie tylko osoby uzależnionej, ale także jej bliskich. W Polsce uzależnionych osób od alkoholu może być nawet ponad milion, co daje naprawdę dużą liczbę w skali wszystkich mieszkańców naszego kraju. Badania donoszą, że przeciętny Polak spożywa rocznie ponad 10 litrów alkoholu. Niestety, w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby kobiet pijących. Mimo że spożywane jest coraz więcej słabszych alkoholi, takich jak np. piwo, zamiast czystego spirytusu, ludzie wciąż się od nich uzależniają.

W uzależnienie popaść może każda osoba spożywająca alkohol, w każdym wieku i niezależnie od płci czy statusu społeczno-ekonomiczno-zawodowego. Choroba alkoholowa z czasem pogłębia się. Na samym jej początku może być całkowicie niezauważalna, ale po czasie picie alkoholu zostaje rzeczą priorytetową w życiu alkoholika, a to prowadzi do utraty kontroli nad zachowaniem i życiem. 

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Najistotniejszym objawem alkoholizmu, który jedocześnie napędza jego rozwój jest pojawienie się tzw. cugu alkoholowego, który polega na spożywaniu alkoholu nieprzerwanie przez ponad dwie doby. Stan ten pojawia się podczas chronicznej fazy uzależnienia, ale może wydarzyć się także w fazie ostrzegawczej. Trzeźwienie przynosi nieprzyjemne objawy, a więc osoba uzależniona sięga po kolejne dawki alkoholu, aby zniwelować objawy abstynenckie.

Kolejnym dość powszechnym symptomem alkoholizmu jest głód alkoholowy, inaczej nazywany zespołem abstynenckim. Osoba uzależniona zaczyna odczuwać zapach i smak alkoholu w momentach, kiedy substancji uzależniającej nie ma w pobliżu. Dodatkowymi objawami występującymi podczas głodu alkoholowego są: gorączka, kłótliwość, koszmary nocne, lęk i drżenie ciała. Alkoholik sięga po alkohol w celu załagodzenia objawów, a to znów napędza błędne koło nałogu i pogłębia go.

Z alkoholizmem zwykle powiązany jest całkowity brak kontroli  nad ilością spożywanego alkoholu i częstotliwością picia. Alkoholik nie panuje też nad swoim zachowaniem, myślami, czynami, aż w końcu nad całym swoim życiem. Codzienność osoby uzależnionej kręci się wokół substancji uzależniającej. Skupia się na tym, jak pozyskać kolejne dawki trunku, przez co kompletnie odrzuca wszelkie swoje obowiązki. 

Jak można przerwać ciągi alkoholowe?

Ciąg alkoholowy jest permanentnym stanem nietrzeźwości, który przerwany może zostać jedynie wtedy, gdy osoba, której on dotyczy przestanie pić. Koniecznym warunkiem leczenia alkoholizmu jest zachowanie trzeźwości. Warto zaznaczyć, że mimo powszechnie znanych trudności pojawiających się w trakcie walki z nałogiem, wiele osób wygrało własne życie. Aby osiągnąć trzeźwość warto pomyśleć o detoksie alkoholowym – przy jego pomocy z organizmu usuwane zostają pozostałości alkoholu i toksyny, które kumulują się w naszym organizmie przez długotrwałe picie. Bardzo ważne jest również podjęcie psychoterapii, podczas której lekarz specjalista opracuje indywidulany, dopasowany do konkretnej jednostki proces leczenia.

Skutki alkoholizmu

Alkohol jest substancją trującą i niszczy człowieka nie tylko fizycznie, ale również psychicznie i społecznie. Przykrymi konsekwencjami mogą być te związane z pracą, rodziną, finansami. Najczęściej występujące skutki choroby alkoholowej to np.:

  • Przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka,
  • Utrata świadomości,
  • Choroby psychiczne,
  • Alkoholowe psychozy, halucynacje i omamy,
  • Zmiana priorytetów,
  • Uszkodzenia układu nerwowego oraz mózgu,
  • Zmiana zachowania i myślenia,
  • Schorzenia i choroby wewnętrzne,
  • Choroby trzustki,
  • Choroby układu krążenia,
  • Degradacja więzi i relacji z rodziną
  • Problemy zawodowe, takie jak problemy finansowe, popadanie w długi i utrata pracy,
  • Zaburzenie rytmu dobowego,
  • Problemy ze snem.

Jak można pomóc alkoholikowi wyjść z cugu alkoholowego?

Posiadanie w rodzinie osoby uzależnionej od alkoholu jest zwykle bardzo męczące dla psychicznego zdrowia jej bliskich – wiele ludzie nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją i popada w różnego rodzaju choroby, na tle psychicznym, ale również fizycznym. Alkoholizm jest koszmarem nie tylko dla uzależnionego, ale także dla osób, które są w jego najbliższym otoczeniu. Aby skutecznie wyjść ze współuzależnienia trzeba przede wszystkim zdobyć odpowiednią wiedzę odnośnie mechanizmów działania alkoholizmu, sposobów, jak radzić sobie z zachowaniami alkoholika i jak z nim rozmawiać, aby unikać konfliktów. Ważne jest również zapoznanie się z zaleceniami specjalistów z dziedziny terapii uzależnień i konsekwentne ich stosowanie. 

Co jest ważne, kiedy jest się osobą współuzależnioną od alkoholu?

Niestety, alkoholicy bardzo często obwiniają swoich bliskich za osobiste problemy. Jest to pewien psychologiczny sposób na usprawiedliwienie swojego spożywania alkoholu nie tylko przed sobą, ale również przed całym otaczającym światem. Istotne jest wzmocnienie odporności psychicznej ludzi trwających we współuzależnieniu. Nie mogą oni popaść w poczucie winy – wtedy będą bardziej skuteczni w pomocy alkoholikowi podczas walki z nałogiem. Asertywność i zachowanie zdrowego rozsądku są w tym przypadku trudne, ale jak najbardziej możliwe. 

Osoba uzależniona musi sama zdecydować się na podjęcie walki z nałogiem – bez jej przekonania, proces leczenia będzie zupełnie nieskuteczny, o ile w ogóle do niego dojdzie. Osoba bliska musi być konsekwentna w swoim podejściu do bliskiego alkoholika. Ważne jest, aby nie wyręczać takiej osoby, a pomagać jej i wspierać. Jeśli alkoholik zda sobie sprawę z problemu, w którym tkwi, jest większe prawdopodobieństwo, że współpraca z nim przebiegnie pomyślnie.

Cug alkoholowy – ile trwa?

Zgodnie z definicją, cug alkoholowy trwa minimum dwie doby od chwili wypicia pierwszych ilości alkoholu, ale tak naprawdę jego czas trwania to rzecz indywidualna i związana z poziomem rozwoju alkoholizmu. Jedni mogą trwać w ciągu alkoholowym kilka dni, inni zaś nawet kilka miesięcy. Niektórzy ludzie tkwią w ciągu alkoholowym nawet lata. Cug alkoholowy, który nie zostanie w porę poddany leczeniu powoduje groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej.

Ciąg alkoholowy a śmierć

Alkohol jest jednym z największych wrogów ludzkiego organizmu. Spożywany często ii w dużych ilościach przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń i chorób, które mogą prowadzić do wielu groźnych konsekwencji, w tym nawet śmierci. Szczególnie narażonymi na działanie alkoholu narządami wewnętrznymi i układami są: wątroba, nerki,  układ oddechowy, narządy układu krążenia, układ pokarmowy i cały układ nerwowy. Alkohol spożywany w nadmiarze może prowadzić do wystąpienia nowotworów. Brak ingerencji leczniczej i terapeutycznej w nałóg prowadzi do wczesnego zgonu. Dzieci wychowywane przez alkoholików bardzo często powielają ich toksyczne wzorce w przyszłości oraz obserwuje się u nich dużo większą podatność na występowanie syndromu DDA.

«
»